ההבדל מסכן החיים בין האחיות התאומות: מוריה ומעיין מגזימוף בנות השבע מירושלים סובלות שתיהן מאלרגיה המסכנת חיים המצריכה ליווי צמוד של אדם מבוגר. אלא שבעוד נכותה של מעיין מוכרת על ידי ביטוח לאומי, זו של מוריה לא היתה מוכרת עד השבוע וזאת רק לאחר שסבלה מהתקף חמור בבית הספר, שהסתיים באישפוז בבית חולים.

מי אמר למי ובאיזה גוף של המדינה: "אני יודע מה צבע התחתונים שלך"?

מוריה ומעיין סובלות שתיהן מאלרגיות שעשויות לסכן את חייהן. מוריה לא יכולה להיות בכל מגע עם שומשום, חלב וביצים ומעיין לא יכולה להיות בכל מגע עם בוטנים ואגוזים. אלא שבעוד ביטוח לאומי מכיר כבר תקופה ארוכה בנכות של מעיין, הוא לא הכיר בזו של מוריה למרות שעל פי האם היא עמדה בכל הקריטריונים הכתובים בחוזר נכויות של המוסד."הם פשוט עשו 'אן דן דינו'", אומרת האם סילבי. "אף אחד לא הסביר לי למה דחו את מוריה עד השבוע. היא חוותה בחייה הקצרים שלה כמה התקפים חמורים. הקיצבה שביטוח לאומי העניק לי עבור מעיין בקושי מספיקה לתרופות שהילדות שלי מקבלות. המשאפים לבד עולים 600 שקלים בחודש, וזה עוד לפני הביקורים אצל הרופאים".

רק לפני שבועיים סבלה מוריה מהתקף חמור לאחר שהיא ככל הנראה באה במגע עם אחד מהרכיבים אליהם היא אלרגית. "כמעט הלכה לי הילדה בבית הספר", מספרת סילבי. "יש למוריה סייעת צמודה והיא הזריקה לה אפיפן. מיד הודיעו לי וכשהגעתי הילדה הייתה מחוסרת הכרה והתנפחה לה הלשון. היא אושפזה וקיבלה מנות של סטרואידים ולאט לאט הוציאו אותה מכלל סכנה".

בבית הספר 'מנשה אלישר' ברמת שרת, בו לומדות התאומות, עושים ככל שביכולתם להגן על תלמידים אלרגניים ובכל שטח המוסד החינוכי פזורים שלטים המורים לא להכניס בוטנים ואגוזים. ילדים כמו מוריה ומעיין, שסובלים מאלרגיה למוצרי מזון שונים, יוצאים מהכיתה בזמן ארוחת הבוקר ואוכלים בחדר סטרילי וכשהם חוזרים תלמידי הכיתה נדרשים לנקות את השולחנות ולרחוץ את ידיהם.

על אף שבבית הספר נוקטים בכל צעדי הזהירות, ההתקף החמור של מוריה השאיר אותם חסרי אונים. המנהלת אף הוציאה מכתב מיוחד בנושא למשרד הבריאות ולמשרד החינוך. "מוריה היא אחת התלמידות עם האלרגיה החמורה ביותר בבית הספר", אומרת המנהלת. "על אף כל נקיטת אמצעי הזהירות בית הספר לא סטרילי, ואנחנו מקווים שיתנו לנו פתרון בטוח יותר ואחראי".

ביטוח לאומי: "לפני שבוע העבירה אלינו האם אישורים רפואיים על ההתקף של בתה. בעקבות אישורים אלה אושרה לה קצבה עבור הילדה, זאת על סמך מסמכים רפואיים וללא קיום ועדה רפואית. יצרנו איתה קשר טלפוני ועדכנו אותה בנושא".