פרדריק לארקמין ואיציק ברק. צילום: ג'ואנה גרון

מצרפת לירושלים: השף הראשי של הוולודורף אסטוריה בוורסאי צרפת, פרדריק לארקמין שביום יום אחראי גם על מסעדותיו של השף הנודע גורדון רמזי בהן "גורדון רמזי או טריאנון" בעלת כוכב מישלן אחד ומסעדת "לה ורנדה" נחת בעירנו לפני כשבועיים.

עם הגעתו, חבר למקבילו הירושלמי שף איציק ברק, ויחדיו רקחו ארוחת ערב כשרה בת ארבע מנות שתוגש במסעדת הוולדורף "פאלאס" למשך שבועיים עד יום חמישי הבא ה-14 למרץ. התפנינו לשאול את לאקרמין על החוויה ומה מצפה למי שיגיע לארוחה.

"זו לא הפעם הראשונה שאנחנו עובדים יחד וזה מרגיש מאוד נכון. ביקרתי בעשרות מקומות העולם, מונאקו, אנגליה ובמזרח התיכון אבל כאן תמיד ההרגשה היא אחרת", סיפר לארקמין.

איך הסתדרת עם הכשרות?
"הנושא לא חדש לי. הבעלים של המלון בירושלים ובוורסאי הוא אותם בעלים, מישל אוחיון, וכבר יצא לי לארח בצרפת שבתות שלמות של אוכל כשר, אבל כאן בהחלט נפתחה לי דלת לעוד ועוד חומרי גלם שפחות ראיתי בצרפת. ה- DNA  של הארוחה הוא זהה למה שאנחנו עושים במלונות שלנו, ולכן החיבור היה מאוד מהיר וכמובן שמח וטוב".

 צילום: ויטא גרין

זו לא הפעם הראשונה ששף לארקמין וברק משתפים פעולה יחד. בשנים האחרונות הם לקחו יחד חלק בתחרות הגסטרונומיה השנתית של וולדורף אסטוריה – TASTE OF WALDORF"" שהתקיימה בניו יורק. התחרות נתנה בעצם חופש יצירה לשפים ליצור את המנה האייקונית הבאה שתוגש במלונות לצד היצירות ההיסטוריות המוכרות כמו "סלט וולדורף", בייצי בנדיקט" ו"עוגת הקטיפה האדומה".

השפים סיפרו על הארוחה שתוגש כאמור בשבועיים הקרובים: "אלו ארבע מנות כשרות שמייצגות כור היתוך מושלם בין התרבות הישראלית והצרפתית באמצעות מוצרים מקומיים. לטעמנו זו חגיגה קולינארית ברמה הגבוהה ביותר".

פרדריק לארקמין ואיציק ברק. צילום: ג'ואנה גרון

אתה אוהב להשתתף בתכניות של שילוב של שפים במדינות שונות?
"כן, בגלל שאנחנו רשת עולמית החוויה להיות חלק ממעצמה כזו שמשלבת כל פעם צוותים אחרים לבשל זה ברמה הקולינרית מאוד מעניין ומלמד אבל גם ברמה החווייתית. לראות את השווקים של ארצות אחרות, ופה בישראל יש לכם חומרי גלם מאוד טובים אז זו חוויה".

 צילום: ויטא גרין

איך מתמודדים עם האגו כששני שפים מבשלים?
"אין אגו, יש חווית יצירה. כל התפריט הזה הוא שילוב של דברים שחשבנו עליהם לא מעט בין היתר כשאיציק היה בברלין הוא גם ראה דברים אחרים. הכל כאן באמת נוצר עם המון חדווה".

בין המנות שתוכלו למצוא בראשונות - פילה בר ים צלוי לצד קונפי שורש סלרי ופרחי ברוקולי, ברוטב יין אדום שמומלץ עם שרדונה, כרם אדמון של כרמל. בעיקריות: צלעות טלה צלויות עם קרם תפוח אדמה ראטה וירקות שורש בניחוח כוכב אניס, ברוטב יין אדום שמומלץ עם שירז, כרם קאיומי של כרמל; או מנה צמחונית של תבשיל עדשים וירקות מזוגגים בניחוח לימון שמומלץ עם מרלו, כרם שעל של כרמל. 

אחד הקינוחים. צילום: ויטא גרין

 צילום: ויטא גרין

בנוסף, בוולדורף לקחו את הארוחה צעד אחד קדימה והביאו את היינן הראשי של קבוצת יקבי כרמל יפתח פרץ שישב יחד עם השפים והתאים לכל אחת מהמנות את היין המתאים לאירוע.

היינן יפתח פרץ. צילום: אבי דן

וולדורף ''פאלאס" ממוקם במלון 'וולדורף אסטוריה', גרשון אגרון 26-28, א-ה בין השעות 18:30-22:30, טלפון -02-5423333