איקאה. צילום: צביקה טישלר
נפל הפור. ענקית הריהוט השבדית איקאה, שעשתה מאמצים גדולים כדי לקדם ולתכנן פתיחת סניף בירושלים, ויתרה בסופו של דבר על הבירה ותפתח במקום זה סניף באזור אשתאול, ליד בית שמש. מהחברה לא נמסר מדוע ויתרו על התוכנית לפתוח שלוחה של הרשת באזור מלחה, אך למיינט ירושלים נודע כי הבירוקרטיה התכנונית הקשה, בעירייה ובגופי הרגולציה האחרים, התישה אותם והרחיקה אותם עד מורדות הרי ירושלים.

ברשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) ליוו את נציגי איקאה לכל אורך התהליך וניסו לעזור להם. ולצורך העניין אף נערכה פגישה אחת לפחות בין בעלי איקאה לראש העירייה ניר ברקת. למרות המאמצים הרבים, נראה שהליכי התכנון הארוכים הכריעו לבסוף את הכף.

בירושלים דובר על סניף  בסדר גודל של כ־27 אלף מ"ר, שהיה אמור להיבנות במתחם גט"י (הגנים הטכנולוגיים ירושלים) ולספק תעסוקה לכ־400 איש. עכשיו, כשהנושא ירד מהפרק, הבירה איבדה מעסיק פוטנציאלי גדול ותושבי העיר יצטרכו לנסוע עד אשתאול. בשבועות האחרונים נחתמה העיסקה, ביישוב שנמצא בשטח המועצה האזורית  מטה יהודה, והוחל בצעדים מעשיים לבניית הסניף החדש, שהיקפו אמור להיות דומה לזה שתוכנן במקור בירושלים.

מעבר להפסד הכספי שנגרם לרשת עצמה, עקב עלויות התכנון וקידום אישורי הבנייה לסניף הירושלמי, שיישאר בסוף על הנייר, אבדו לה גם שנתיים יקרות. נראה שהרצון להיכנס בכל זאת לירושלים, למרות העיכובים ברבים, נבע מהרצון לחדור גם לכיסיה של האוכלוסייה הערבית הגדולה החיה בעיר ובסביבתה.

כיום רואים מגמה של עלייה עקבית בנגישות המגזר הערבי למרכזי קניות, והוא הפך לנדבך חשוב בתמהיל ההכנסות של מרכזי קניות גדולים בעיר. בראשם ניצב קניון מלחה, שאף  יהל קמפיינים פרסומיים ייעודיים בערבית. בעבר אף דובר על כך שאיקאה בוחנת את האפשרות לפתוח לצורך זה סניף ברמאללה. עכשיו, כשירושלים ירדה מסדר היום, ייתכן שהאופציה של רמאללה תיבחן מחדש.
מרשת איקאה לא התקבלה תגובה.