אגף הגבייה. 74 אחוז מהחוב המצטבר טרם נגבה. צילום: שלומי כהן

לא הלך בשיטת המקל? אולי יפעל בשיטת הגזר: מבצע ההנחות של משרד הפנים יוצא לדרך ועיריית ירושלים תוכל להעניק הנחה של עד 50 אחוז בחובות הארנונה. ברקע נמצא שיעור גביית החובות העלוב של ירושלים, כאשר לפי הנתונים עד שנת 2015 נגבו רק 26 אחוז מהחובות. לשם השוואה: בתל אביב שיעור הגבייה המקביל הוא 50 אחוז, בפתח תקווה 60 אחוז ובאשדוד 65 אחוז.

כפועל יוצא של הגבייה הנמוכה והעובדה שירושלים היא העיר הגדולה בארץ, גם היקף חובות הארנונה לעירייה הוא הגדול בארץ. החוב נאמד ב־5.54 מיליארדי שקלים, כמעט כפליים מהחוב הרשום בתל אביב־יפו ובחיפה.

עם זאת, כשבמקום החובות המצטברים מסתכלים על היקף גביית הארנונה יחסית לחוב השנתי - כלומר כמה גבתה עיריית ירושלים ביחס לחיובים ששלחה לתושבים בשנה מסוימת - רואים שבבירה נגבו בשנת 2015 קרוב ל־94 אחוז מהחשבונות.

ולידיעת החייבים: מי שיבחר לשלם את חובו בתשלום אחד, עד 30 בנובמבר 2017, יקבל את מלוא 50 אחוזי ההנחה. מי שיעדיף לפצל את חובו ל־24-12 תשלומים, גם הם עד לאותו מועד, יקבל הנחה קצת יותר קטנה - 45 אחוז מחובות העבר שלו.

המבצע, כך מקווים, יעלה משמעותית את שיעור הגבייה של החובות המצטברים. מועצת העירייה, אגב, עדיין לא קיבלה החלטה מסודרת בנושא ההנחה לחייבים, וצפויה לקבל אותה בקרוב.