חלק ממתפללי בית הכנסת. "בדרך לאבדון" | צילום: יואב דודקביץ'

האם בית הכנסת הספרדי היחיד בעמק רפאים יפונה אחרי 60 שנות פעילות? קרב משפטי קשה מתנהל בימים אלה בבית משפט השלום בעיר, לאחר שקבוצת יזמים הגישה תביעת פינוי למתפללי בית הכנסת 'אמת וחסד'.

בית הכנסת הוקם בתחילת שנות ה־60 בידי פוליטיקאים ממועצת העירייה. "היה ביקוש לבית כנסת בנוסח ספרדי והגיע מועמד לראשות העירייה ששיכן אותנו במקום והבטיח לנו שהוא ירשום אותו על שמנו לאחר שייבחר", אומר אחד המתפללים הוותיקים. אלא שאותו מועמד לא זכה בבחירות והמעמד לא הוסדר באותה עת.

באופן חוקי, חלק גדול משטח בית הכנסת היה שייך לעיריית ירושלים - ליתר דיוק, שש שביעיות ממנו.

החלק הנותר היה שייך למשפחה ערבית ותיקה, כשלבסוף נשאר בו דייר יחיד. לפני מספר שנים הגיע יזם נדל"ן ידוע ורכש את חלקו של הדייר הערבי והעירייה הוציאה את השטח למכרז, שנמכר לאותו יזם בעשרות מיליוני שקלים. במעמד ההסכם עם העירייה נאמר כי על היזם ומתפללי בית הכנסת להגיע להבנות.

אלא שלפני כשנתיים קיבלו עשרות המתפללים הודעה מהיזמים, שלפיה הם נחשבים לפולשים ועליהם להתפנות. באופן טבעי הצדדים נגררו לבית המשפט, ובשבועות האחרונים, עם סיכומי הדיונים, הגיע המתח לשיא.

מי שהחליט להיות מעורב בנושא הוא ראש העירייה הנוכחי, משה ליאון. הוא הגיע למקום במהלך קמפיין הבחירות שלו והבטיח שידאג למתפללים. בשבועות האחרונים הם ניסו ליצור איתו קשר, אך לא זכו למענה. בנוסף, השבוע הם קיימו פגישת חירום עם מספר גורמים בכירים בעירייה ואף עם שר הדתות יצחק וקנין (ש"ס).

מי שמלווה ועוזר למתפללים הוא מאיר דהאן, חבר בוועד העובדים בעיריית ירושלים. דהאן פנה לאחרונה לחברי המועצה של ש"ס שהבטיחו כי יעזרו ואף ארגן פגישה עם יו"ר ההסתדרות בירושלים, דני בונפיל, שתתקיים בתחילת השבוע הבא.

מהעירייה נמסר: "העירייה אינה צד להליך המשפטי המתנהל בין בית הכנסת לבין בעלי הקרקע. לעירייה אין כיום זכות כלשהי במקרקעין ובמבנה שמהם פועל בית הכנסת. העירייה הייתה בעלים של חלק מהמקרקעין עד שנת 2015, עת נדרשה למכור את חלקה במקרקעין בהחלטה של בית המשפט, במסגרת הליך פירוק שיתוף".