גזירת הסרט. צילום: טל מרום

ראשי החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי חנכו אתמול (א') יחד עם ראש עיריית ירושלים ושר ירושלים ומורשת את פרויקט הקריה וחשפו את הבית השרוף המחודש.

משרד התיירות בראשות יריב לוין, משרד הבינוי והשיכון, יחד עם משרד ירושלים ומורשת בראשות השר זאב אלקין, העבירו תקציבי ענק של עשרות מיליוני שקלים לפרויקטים השונים:

במסגרת התכנית יבוצעו חידושים אדריכליים בתפיסת החזות של המרחב הציבורי האורבני. העלות: 40 מיליון שקלים. בשלב הראשון של העבודות התבצע פיילוט בכיכר רוסנק שברחוב היהודים - ציר תיירות מרכזי ברובע היהודי המקביל לרחוב הקארדו הביזנטי ויחנך בקרוב. שיפוץ כיכר רוסנק נאמד בכ-2.5 מיליוני שקלים.

שחזור בית הכנסת 'תפארת ישראל' שעשוי להתנשא לגובה של 25 מטר ולהתפרס על פני 4 שנים. בשלב הראשון, עבודות הבינוי יתמקדו בשלוש קומות תת קרקעיות בגובה של עשרה מטרים מתחת לאדמה, ומעל 3 המפלסים ישוחזר בית הכנסת תפארת ישראל. העלות הכוללת של הפרויקט נאמדות בכ-50 מיליוני שקלים.

בין הרובע היהודי לרחבת הכותל המערבי בירושלים מפרידים גרמי מדרגות רבים המקשים את הגישה לאנשים עם מוגבלויות. פרויקט מעלית הכותל, נועד ליצור מעבר נוח ונגיש לכלל האוכלוסייה. מעלית בעומק של 26 מטרים ומנהרה באורך של 65 מטרים אשר תוביל את המבקרים היישר אל רחבת הכותל. שטחו הכולל של הפרויקט הוא 2,000 מ"ר, עלותו נאמדת בכ-57 מיליוני שקלים. כמו כן, גם הבית השרוף עבר לאחרונה שיפוץ יסודי וכן פיתוח גן התקומה בכ-10 מיליוני שקלים

במסגרת התכנית לחידוש מוזיאון הרובע ההרודיאני הגדול, יחודש פנים המוזיאון ויבוצע עדכון של המערכות. בנוסף יוקם מבנה כניסה חדש, שיכלול אודיטוריום וישמש גם כמרכז מידע לטובת המבקרים בכלל אתרי הרובע היהודי. הפרויקט נאמד בכ-50 מיליוני שקלים.

פיתוח החומה הרחבה, שהקיפה את ירושלים בימי בית ראשון. קטע זה של החומה נחשף בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו לאחר מלחמת ששת הימים, ומיקומו – בלב ברובע היהודי. כיום, שרידי החומה הרחבה ממוקמים באתר פתוח, כ־20 מטרים מתחת למפלס הרחוב. האתר אינו נגיש למבקרים והדרך היחידה לצפות בו מכל צדדיו היא מלמעלה כלפי מטה. תכנית הפיתוח נרחבת וכוללת טכנולוגיה חדישה אשר תאפשר לחוות את האתר מקרוב ובהנאה רבה. הפרויקט נאמד בכ-2.5 מיליוני שקלים.

במסגרת הפרויקט שודרג הפסיפס של מפת מידבא ועוטר הקיר המזרחי של הקארדו המקורה בתשעה פסיפסים של חנויות שהיו ברחוב הקארדו בתקופה הביזנטית.

הקארדו הפתוח- בקארדו הפתוח יוצב ציור ענק לכל האורך שיציין את נקודות הזמן החשובות שעברה העיר ירושלים עלות הפרויקט נאמדת בכ-2 מיליוני שקלים בקרדו הסגור צפויים להקים מיזם תיירותי עם טכנולוגיה מתקדמת מהמובילות והחדשות הקיימות בעולם.

מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע היהודי, הרצל בן ארי: "החלום שלי הוא להפוך כיסופים אלו למציאות. אני מקווה שכל אדם שיגיע לרובע היהודי בירושלים ירגיש שהגשמנו עבורו את החלום ושכל אורח ותייר שיגיע מכל רחבי העולם יחוש את הייחודיות ואת ערכי הנצח של בירת ישראל“.

שר ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין: "הרובע היהודי הוא כרטיס הביקור לעיר העתיקה והגיע הזמן שהחלק הזה יהיה יפה יותר. אני גאה שנפלה בחלקי הזכות לקבל את ההחלטה האסטרטגית להכניס את הרובע היהודי בתוכניות העבודה שלנו. נמשיך לדחוף ולתמוך בפרויקטים ברובע היהודי ובכל העיר העתיקה."

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "הבית השרוף מרכז בתוכו אלפי שנות היסטוריה יהודית שנחרבו בשל שנאת חינם. למרות כל מה שעבר העם היהודי, חזרנו הנה, ילדי ירושלים חיים ומשחקים פה ואנו נעשה הכל על מנת לשמר את ההווה, לזכור את העבר ולפעול למען העתיד, עתיד ילדנו כאן ברובע היהודי, בירושלים ובישראל".