הפקקים הבוקר בהר חומה צילום: סיגל וגיא כהן

מאז תחילת שנת הלימודים מציינים תושבי הר חומה כי הם סובלים מעומסי התנועה בבקרים בדרכם לעבודה או ללימודים באופן יוצא דופן. מיינט ירושלים יצא לבדוק כיצד ייפתרו הפקקים בשכונה הדרומית על פי התכניות הקיימות.  

מספר תושבים:  21,571 תושבים (על פי נתוני הלמ"ס נובמבר 2017)

היכן עומסי התנועה: ברחובות בתוך השכונות, אריה ורשבסקי ושדרות שמואל מאיר לכיוון היציאה מהר חומה (כביש 398).

הפקקים בתוך שכונת הר חומה. צילום: עומרי ריצ'מונד

הפקקים בתוך השכונה מסתכמים בכ-40 דקות, אך כדי לצאת ממנה התושבים נדרשים לעמוד בפקק נוסף ביציאה מהשכונה. "הילד יושב 40 דקות באוטו כדי להגיע לגן שנמצא שלושה רחובות ממני", סיפרה ליזי אבוחצירה, "כל הרחובות הפנימיים בשכונה הם פקק אחד גדול. חברות שלי בבניין מעירות את הילדים ב-5 וחצי בבוקר כדי להיות בגן בסביבות 7 וחצי".

בעקבות הפקקים אבוחצירה הגיעה למסקנה: "אם אני יוצאת בשעה 7 וחצי בבוקר ובשעה 8 ורבע, אני מגיעה באותה שעה", ובכך הצליחה לשנות את שעת תחילת העבודה שלה ל-08:45 כשיורד העומס.

דלית גהן, תושבת השכונה ופעילת 'התעוררות' שמתגוררת ליד שלב ג' יוצאת מידי יום בשעה 6 וחצי כדי להגיע מוקדם לעבודתה בצד השני של העיר - הגבעה הצרפתית. "מדובר מחדל אחד גדול שהיה אמור להסתיים ממזמן. עכשיו נכון מתמיד לחשוב על תכנון יציאה נוספת מהשכונה", סיפרה והוסיפה כי נסיעה של כעשר דקות לתלפיות אורכת כ-40 דקות. 

צילום: סיגל וגיא כהן

"עוד נתיב זה לא מה שיפתור את הפקקים וגם לא עוד רמזור, רק סלילה של כביש עוקף כמו בגין", מסר תושב אחר. 

זמן הנסיעה בפקק: כ-40 דקות עד שעה בבקרים בתוך השכונה וגם בשעות אחר הצהריים ערב.

הפתרון לטווח הקצר:

הפתרון החלקי שרואים כבר את האור בקצה המנהרה, הוא הפיכת הכיכר ביציאה מהשכונה לצומת מרומזרת. העבודות כבר מתבצעות בשטח, אמנם בעצלתיים. בהתחלה הבטיחו שהעבודות יסתיימו עד תחילת שנת הלימודים, ב-2 בספטמבר. עכשיו תאריך היעד העדכני הוא חנוכה. זה ייקח עוד חודש חודשיים והרמזור המיוחל יגיע.

בשלב הביניים העבודות אף יוצרות עומסי תנועה נוספים, אך הכוונה היא שהרמזור ישנה לטובה את המצב הבלתי נסבל כיום.

הפתרון לטווח הארוך:

לטווח הרחוק הפתרון התחבורתי המתוכנן לתושבי הר חומה יהיה הקו הכחול של הרכבת הקלה. הקו בדרך לגילה יחלוף על ציר דרך חברון ובאזור מחלף רוזמרין תוקם תחנה שתשרת את תושבי הר חומה. לצד התחנה יוקם חניון חנה וסע בין מאות מקומות חניה ללא תשלום.

תושבי הר חומה יגיעו לחניון בדרך כביש 'ציר הזבל'. התוואי של הקו כבר אושר, פרט לקטע הבעייתי של עמק רפאים. בכל מקרה מדובר בפתרון לעוד כשש שנים לכל הפחות.