אילוסטרציה: shutterstock

למרות הבטחת משרד הבריאות: חמש שנים לאחר שנסגרה, עדיין לא נפתחה מחדש תחנת טיפת חלב בשכונת מקור ברוך. במקביל עולה מניין הילדים בשכונה שנדבקו בחצבת. ההורים טוענים: "אנחנו רוצים לחסן ואין לנו איפה, אחר כך מאשימים את החרדים". תגובת המשרד: "תקציב לפתיחת תחנה הועבר לעיריית ירושלים". בעירייה מאשרים, אך בפועל התחנה עדיין לא נפתחה.

הגג קרס, החיסון הלך

יותר מ־800 מקרי חצבת התגלו בשבועות האחרונים בקרב ילדי ירושלים, ובעוד הנתונים על מספר ההידבקויות בכל שכונה טרם פורסמו, תושבי שכונת מקור ברוך טוענים שמספר לא מבוטל של מקרים הופיע אצלם.

זה מספר שנים שתושבי השכונה מנהלים מאבק על פתיחה מחודשת של סניף טיפת חלב השכונתי, שנסגר לפני חמש שנים בדיוק, כשסופת השלגים של חורף 2013 הובילה לקריסת גג המבנה שבו פעלה התחנה. מאז ועד היום לא אושר שום מבנה חלופי, קבוע או זמני, שאליו יוכלו הורי השכונה להגיע עם ילדיהם הפעוטים כדי להתחסן באופן שגרתי.

במקום זאת ההורים מתבקשים לנסוע לתחנות טיפת חלב מרוחקות, בדרך כלל לשכונת רמות, כדי לחסן את ילדיהם. הנסיעות למקומות מרוחקים הקשו על הורים רבים להשלים את מלוא החיסונים שילדיהם צריכים לקבל וכתוצאה מכך לא מעט מילדי השכונה נותרו לא מחוסנים.

רבים מהורי מקור ברוך הביעו חשש שמא מגפה או מחלה מדבקת תתפרץ בשכונה. עוד מחודש מאי עקב "ידיעות ירושלים" אחר הפרשה, וממשרד הבריאות נמסר אז: "המשרד בחן את הנושא ובימים הקרובים ייצא אישור על פתיחת התחנה כאמור". אלא שהדבר לא קרה, וכעת, עם הופעה של מספר רב של מקרי חצבת בשכונה, טוענים ההורים ש"הכתובת היתה על הקיר". 

ההורים בהיסטריה

"הכי קל זה להגיד שחרדים לא מחסנים את הילדים שלהם מטעמים עקרוניים", אומרת השבוע חגית בן אהרון, אם לשישה ותושבת השכונה, "אבל זה לא נכון. העובדה היא שכשהיתה תחנה בשכונה שיעור הילדים המחוסנים עמד על 80 אחוז. כעת אם צעירה מוצאת את עצמה עם תאומים בני שנה ועוד כמה פעוטות נסחבת באוטובוסים בכל רחבי ירושלים בשביל להספיק להגיע לשעה השבועית שהקצו לתושבי השכונה בתחנה בשכונה אחרת. לא כולן יכולות לעמוד בזה ולכן לא כל הילדים מחוסנים".

לטענת התושבים במקור ברוך, הם מנסים ליצור קשר עם תחנות טיפת חלב בשכונות סמוכות אך נתקלים בסירוב לקבלם. בשבועות האחרונים הופיעו מספר מקרי חצבת בשכונה והתושבים יוצאים מגדרם.

"כבר שנתיים וחצי שאנחנו נלחמים כדי להחזיר את טיפת חלב לשכונה", אומר השבוע משה כהן, פעיל חברתי וחבר בהנהלת המינהל הקהילתי בוכרים, שמלווה את התושבים במאבק.

"השבועות האחרונים הם בדיוק מה שפחדנו והתרענו. ההורים חווים היסטריה ובלבול, חלק מהילדים מחוסנים חלקית, חלק ניכר לא מחוסנים כלל, אחיות קופות החולים מוסרות מידע סותר שמקשה עוד יותר על ההורים להבין את המצב".

"אנחנו רוצים לחסן את הילדים שלנו, כמו כל תושבי ירושלים, במקום נגיש וקרוב", אומרת תושבת נוספת של השכונה ואם לארבעה ילדים. "אנחנו תושבי העיר ואין סיבה ששירות שניתן לכל אזרח יימנע מאיתנו או ידרוש מאיתנו את כל המאמצים הכרוכים בנסיעות לשכונות מרוחקות. הכי קל לזלזל בנו ולמרוח אותנו, בינתיים אלו הילדים שלנו שחולים". 

ואכן רק בשבוע האחרון התגלו לפחות שני מקרים נוספים של הידבקות בשכונה. לדברי תושבי השכונה, באחד המקרים היה זה ילד בן שנה שחלה והגיע לפעוטון פרטי עם עוד 15 ילדים בני גילו, כולם לא מחוסנים. במקרה נוסף היה זה פעוט שהגיע לאחד מקופות החולים לפגישה עם רופא ילדים בשל חשש של הוריו שחלה בשפעת. הפעוט אובחן עם חצבת ומרבית הפעוטות ששהו גם הם בחדר ההמתנה לרופא לא היו מחוסנים.

"יש לי בת דודה שמתגוררת בשכונה ולה שני ילדים שנדבקו בחצבת", מספר תושב מקור ברוך. "הילדים שלה מאוד מבודדים, אף אחד לא מורשה להגיע אליה הביתה והם לא יכולים ללכת לבקר אף אחד אחר. זאת תקופה מאוד קשה ומאתגרת למשפחה. היא לא מתנגדת לחיסונים באופן עקרוני, פשוט המציאות שלנו בשכונה יצרה את המצב הזה". 

נראה כי הנטייה להסתגר בתוך הבתים לא שמורה רק לילדים אשר אובחנו. "באופן כללי אנשים מפחדים לארח את ילדי השכנים בביתם", מספרת בן אהרון. "בשבוע שעבר בני לא הרגיש טוב ונאלצתי לצאת לכמה דקות מהבית. שאלתי את השכנה אם הוא יכול להיות אצלה והיא ענתה לי שהיא מעדיפה לשמור עליו אצלי בבית ולא אצלה. הבנתי אותה כמובן". 

ובינתיים: תגבור שעות בתחנות

השבוע הודיעו במשרד כי בכוונתם להמשיך במבצע חיסון למניעת חצבת בעיר, שכולל פתיחת חלק מתחנות טיפת חלב, בעיקר אלו בשכונות החרדיות, מהשעה 08:00 בבוקר ועד 20:00 בערב, וכן פתיחה של התחנות בימי שישי בשבועיים הקרובים.

עוד הודיעו במשרד הבריאות על שורה של החלטות נוספות, כגון איוש ותוספת של תקני אחיות במחוז ירושלים ותגבור בכוח אדם נוסף וסטודנטים/יות לסיעוד, הגבלות על כניסת מבקרים לא מחוסנים למחלקות רגישות בבתי החולים, כגון פגיות, טיפול נמרץ, אונקולוגיה והמטו־אונקולוגיה, ובחינת הנושא של הגבלת כניסה למוסדות חינוך למי שאינו מחוסן ועלול לסכן את האוכלוסייה

ממשרד הבריאות נמסר כי התקציב לפתיחת התחנה הועבר לידי העירייה וכי הם ממתינים לפתיחתה של תחנת טיפת חלב

העירייה: "בשל בעיות בטיחות ובהוראת מהנדס נאלצנו לסגור את התחנה שהועתקה באופן זמני למבנה עירוני ברחוב צפת בשכונת נחלאות. לאחר שהתברר כי תושבי מקור ברוך מתקשים להגיע לתחנה ניתנה לתושבים אפשרות לבחור באופן חריג בין שלוש טיפות חלב: נחלאות, רוממה או סורוצקין (לסורוצקין מכיוון שיש קו אוטובוס ישיר ממקור ברוך עד לתחנה). משרד הבריאות אכן העביר מימון שבאמצעותו צוידה ורוהטה התחנה החדשה שאמורה להיפתח בימים אלו.

"בשל העומס המוטל על הצוותים בתחנות טיפות החלב נאלצנו לדחות את הכניסה לתחנה החדשה. נמשיך לפעול על מנת לפתוח את תחנת טיפת החלב באזור המדובר כבר בתחילת דצמבר 2018 לרווחת תושבי מקור ברוך והשכונות הסמוכות".