בית הכרם. תישאר שכונת גנים? צילום: שלומי כהן

תושבי בית הכרם זכו לקצת מרחב נשימה סביב התנגדותם לתוכנית המתאר של השכונה. העירייה הלכה השבוע לקראתם וביקשה מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ארכה של כמה חודשים באישור התוכנית. במהלך התקופה הזאת היא תנסה להידבר עם התושבים ולבצע התאמות ושיפורים בהצעותיה, בהתאם לבקשותיהם.

הוועדה שמעה כבר מאות התנגדויות שהגישו התושבים והמינהל הקהילתי בית הכרם נגד תוכנית המתאר החדשה. אולם כעת פנה לוועדה חבר המועצה יוסי חביליו והודיע כי ראש העירייה משה ליאון מבקש לדחות את קבלת ההחלטות בנושא. בפנייה ליו"ר הוועדה, עו"ד עמיר שקד, הוא הסביר שהבקשה נועדה לאפשר להגיע להסכמות בין התושבים לעירייה.

חביליו ליווה בהתנדבות במהלך השנתיים האחרונות את המאבק הממושך שניהלו התושבים נגד התוכנית המוצעת, עוד לפני שנבחר למועצת העירייה בבחירות המוניציפליות האחרונות. בהצהרתו לוועדה הוא הסביר שמדובר ביוזמה שלו שמטרתה לאפשר עוד ניסיון אחד אחרון לגישור בין הצדדים.

תוכנית המתאר, שמספרה 16,000, מציעה להוסיף לשכונה עוד מאות יחידות דיור, למורת רוחם של התושבים שחוששים מצפיפות ומקריסה של התשתיות באזור מגוריהם. כחלק מצעדי המחאה שלהם הם הקימו משמרת מחאה מול ביתו של ראש העירייה לשעבר ניר ברקת, המתגורר ברחוב המייסדים בשכונה

לטענתם, בעירייה הבטיחו להם בזמנו שיכניסו תיקונים משמעותיים בתוכנית ויצמצמו מאוד את היקפי הבנייה החדשה, אך להפתעתם בסופו של דבר קידמה העירייה את אישור התוכנית בלי שהגיעה להסכמות מולם.

גם לחבר המועצה עופר ברקוביץ' יש השגות לא מעטות על התוכנית המוצעת: "בית הכרם היא שכונת גנים שיש לשמור בה על אופי המרחב הציבורי הירוק. יש לערוך סקר עצים מחייב, לשנות את מקום החניונים הציבוריים ולקדם דווקא בנייה נמוכה, כולל יחידות דיור קטנות ודירות להשכרה כדי לעודד צעירים להיכנס לשכונה. צריך גם לחזק את עירוב השימושים למסחר ותעסוקה לאורך שדרות הרצל".