העבודות בכיכר. "אין מקום לבמה". צילום: יואב דודקביץ'

השיפוצים בכיכר דניה בבית הכרם גורמים לשכנים שם נדודי שינה. הכלים הכבדים אומנם לא עובדים בשעות הלילה, אבל השכנים בשכונת השינה הוותיקה מודאגים, לאחרונה התברר להם שבמסגרת השיפוצים מתוכננת לקום במת הופעות בצד הקרוב למבני המגורים שמעל לכיכר.

"כאן זה לא מרכז העיר", אומר אחד התושבים המתגורר ליד הכיכר, "ואין כאן מקום לבמת הופעות קבועה שמן הסתם תביא למקום הופעות רבות מעצם קיומה. יש כאן הרבה דיירים ותיקים, וכן משפחות עם ילדים קטנים. הופעות חיות במיוחד בשעות הערב יהפכו משמעותי עבורנו".

תושב אחר מדגיש כי במת הופעות עשויה להתאים למרכז העיר, אך כאן מדובר בשכונת מגורים שקטה ושלווה: "לא נהיה כיכר המוזיקה 2. זה גם לא אזור של בילויים ואין כאן מעונות של סטודנטים".

התושבים פנו לעירייה בדרישה לבטל את הבמה, אך לדבריהם לא קיבלו עדיין מענה חיובי או שלילי.

רק לאחרונה הסתיימה פרשת כיכר המוזיקה בנחלת שבעה, שהיזם היהודי־צרפתי לורנט לוי ביקש להפוך למתחם הופעות פתוח. התושבים המעטים המתגוררים בסמוך התלוננו על מטרדי הרעש הצפויים להם, ועל עבירות בנייה לכאורה. אחרי דיונים ארוכים, וכמה עתירות בלית המשפט, תוקנו כל הליקויים והעירייה הוציאה אישור אכלוס למבנים הקיימים וחידשה את ההיתר שנתנה לקיום הופעות חיות במקום.

נוסף על הבמה הפתוחה בכיכר המוזיקה, ובשונה מהתוכנית החדשה בבית הכרם, מתכנן לוי גם להקים על גג המוזיאון בכיכר אודיטוריום להופעות חיות שיכלול 330 מקומות ישיבה. הבנייה שלו אמורה להסתיים לקראת סוף השנה הנוכחית.

העירייה: "הקמת הבמה בתיאום ואישור הוועדה הפיזית של המינהל הקהילתי. הפעילות עתידה לשמש לפעילות עבור הקהילה המקומית בשכונה. חשוב לציין כי מיקום הבמה היא באחריות המינהל הקהילתי וועד השכונה".

יו"ר המינהל הקהילתי בבית הכרם, נגה לב ציון: "אנו שמחים על כך שהכיכר, שהיוותה מאז ימיה הראשונים של בית הכרם את הלב הפועם של השכונה, זוכה סוף סוף לשדרוג הראוי לה, עליו נלחמנו מאז נבחרנו להנהלה לפני שש שנים. השיפוץ, שגובש מתחילת הדרך בתהליך ציבורי שקוף ופומבי, כולל חידוש של הכיכר, שיפורים בטיחותיים במעבר בין אזור הסופר לסטימצקי, וכן הכשרת רחבה מוגבהת שתשמש גם מעת לעת כבמה לפעילות שכונתית, אשר מתאימה לאופי השכונה וסביבה".