בית כנסת או מרתף? | צילום: יואב דודקביץ'

תושבים בפסגת זאב מרכז מבקשים: תנו לנו להתפלל בתנאים הולמים. כבר תקופה ארוכה שתושבים רבים בשכונה נאלצים להתפלל בדירת מרתף קטנה וצפופה. הסיבה: לאור ריבוי המתפללים והעומס על בתי התפילה הם החליטו לשכור בעצמם חלל קטן, ללא שירותים או עזרת נשים

כל מי שהגיע לאחרונה אל בית הכנסת הספרדי המאולתר של תושבי מרכז פסגת זאב, גילה כי הוא מלא עד אפס מקום בימי שישי ושבת והצפיפות בו ניכרת. "זו שכונה חדשה יחסית, שלושה רחובות שנבנו ואוכלסו בשנתיים האחרונות סביב רחוב אורי בן ארי", מספר התושבי נתנאל דיעי. "יש דרישה גוברת לבית כנסת קרוב שבו כולם יוכלו להתפלל. יש כ־60 משפחות ספרדיות שומרי תורה ומצוות וגם עוד 15 משפחות מהציבור המסורתי שבאות לתפילות בבית הכנסת, כך שיש צורך לשדרג את המבנה הקיים".

לדבריו, בית הכנסת שכן תחילה במחסן מאולתר ובחצי השנה האחרונה הוא החליט לשכור דירת מרתף בבית פרטי דו־משפחתי ששטחה 20 מ"ר. את מחיר השכירות משלם דיעי חלקית מכיסו וכן באמצעות סיוע שהוא מקבל. "בשכונה שמעלינו יש בית כנסת ספרדי אבל גם הוא מלא ולכן נולד הצורך הזה", הוא מסביר. "הקמנו מניין ספרדי שבהתחלה היה אצלי בבית, לאט לאט דאגתי לארון קודש וסידורי תפילה. במרתף שאנחנו שוכרים אין שירותים ואין עזרת נשים. יש מתפללים שנשארים בחוץ בגלל שהמקום לא יכול להכיל את כולם".

דיעי מוסיף: "אנחנו זקוקים לשטח באופן זמני כדי להציב קרוואן ולהתפלל בו עד שתהיה הקצאה קבועה. הוצאות השכירות נופלות בינתיים על הגב שלי, לקחתי הלוואה מגמ"ח ואיכשהו אנחנו מצליחים לעמוד בהוצאות גם בזכות הכנסות ותרומות בית הכנסת אבל זה לא פתרון קבוע".

תושב אחר בפסגת זאב מצטרף לדברים. "האזור הזה הפך להיות חרדי, יש אוכלוסיה של דתיים לאומיים וזה אומר שאין מנוס אלא להקים עוד בית כנסת שייתן מענה לכולם", הוא מוסיף. "אין סיבה שתושבים יצטרכו לצעוד מאות מטרים בשמש ובגשם כדי להתפלל בבית הכנסת האחר. אני חושב שהיה פה תכנון לא נכון וזה אבסורד שלא חשבו להקים בית כנסת כאשר תכננו את הקמת השכונה".

חבר המינהל הקהילתי והפעיל החברתי רונן בן יאיר: "לנוכח התלונות של תושבי האזור ולאור גידול האוכלוסיה ואופי המקום, יש לבחון את טיעוני התושבים ובכוונתי להעלות את מצוקתם בעניין זה בישיבת ההנהלה הקרובה במינהל הקהילתי".

העירייה: "שתי עמותות של תושבי המקום הגישו בקשה וקיבלו הקצאות שטח בסמוך. אחת מהן כבר החלה בהפקת היתר בנייה. איננו מכירים מבקשים נוספים".