כאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון

למרות ההתנגדויות וההפגנות: ועדת המשנה המחוזית להתנגדויות אישרה את הקמת המכללות הצבאיות במורדות עין כרם. שטח המכללות יצומצם לטובת הרחבה של השטח הציבורי הפתוח.

התוכנית כוללת הקמת קמפוס חדש שיקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות, ויכלול שמונה בית ספר להכשרות צבאיות שונות, מבנים משותפים כגון אודיטוריום, מתקני ספורט, בניינים למנהל וכן מתקני מגורים. הבינוי המוצע בתוכנית הינו בגובה של 3-5 קומות.

כך ייראו מכללות צה"ל. הדמיה: הרשות לפיתוח ירושלים

כמו כן, במסגרת התוכנית תוקם גם טיילת פתוחה שתקיף את שטח המכללות ותתחבר לשביל ישראל. הטיילת מתחילה בסמוך למבני המגורים וניתן ליהנות בה מהנוף של כפר עין כרם. בדיון למתן תוקף לתוכנית קבעה הוועדה כי שטח המכללות יצומצם לטובת הרחבה של השטח הציבורי הפתוח ב-3 דונם, הממוקם בחלק הצפוני של המגרש, תוך הנגשת הממצאים הארכיאולוגים המצויים בו לציבור המטיילים.  

במהלך הדיון הציגו המתנגדים למקם את המכללות בשטח מחנה "בית זית" הנטוש. הוועדה פסלה חלופה זו מאחר ומדובר בשטח גן לאומי המרוחק מירושלים ואינו נמצא בתחום השיפוט שלה וכן בשל הקושי התחבורתי להגיע למקום.

ההפגנה בשבוע שעבר. דב צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

כמו כן, הציעו חלק מהמתנגדים לבחון אפשרויות להעתקת המכללות אל שטחים בקמפוס האוניברסיטה העברית גבעת רם והר הצופים. הוועדה בחנה חלופות אלו ומצאה כי קיים בהן חוסר נגישות בתחבורה ציבורית, העדר ישימות קניינית, פגיעה בשטחי תעסוקה והעדר שטח בהיקף מספק. יש לציין כי המתנגדים עצמם ציינו כי רוב החלופות אותן הציעו בדיון אינן ישימות.

לעומת זאת, המיקום שאושר הינו בעל נגישות מיידית ונהנה מיתרונות רבים. כמו כן, המכללות יוקמו על ציר המוסדות הלאומיים בהם ממוקמים בין היתר הר הרצל ויד ושם, וכן בסמוך לקו הרכבת הקלה ובקישור לקמפוס גבעת רם.

מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי-באבאי ציינה כי "העברת מכללות צה"ל אל ירושלים, הינו צעד חיוני אשר יתרום לפיתוחה של העיר ויתרום למעמדה כבירת ישראל".

לטענת המתנגדים, התכנית תגרום לנזקים סביבתיים, בעקבות מיקומה, על גבעת הטרסות, יש לה השלכות חברתיות ותחבורתיות שליליות, וכן כשלים בתהליך קבלת ההחלטות ואישור התכנית. בין הטענות שהציג יו"ר ועד השכונות עין כרם, אלון אוריון ויו"ר הועד היוצא, יונתן שקד: חניה, ארכיאולוגיה, פגיעה בשביל ישראל ומסלולי טיולים חשובים, עקירת עצים בוגרים וכן פגיעה אפשרית במעיין מרים בעין כרם.

ראש העירייה, משה ליאון: "לאחר שבדקתי את כל החלופות שהוצעו, ולמרות שגם אני תמכתי באחת מהן, תפקידו של ראש העיר הוא לשמוע את כל הצדדים, להסתכל על התמונה המלאה, ולהחליט. החלטתי שהמכללות יהיו בעין כרם כשלנגד עיני עומדת טובת ירושלים בלבד. מעבר המכללות לעיר יתרום רבות לירושלים ואני שמח על כך. העיר ירושלים תקבל את המכללות הצבאיות בחיוך".