דהן ז"ל במספרה שלו | צילום: באדיבות המשפחה

המספריים של מוריס לא יגזרו יותר. בשבוע שעבר נפרדו תושבי בית הכרם ממוריס דהן ז"ל, הספר המיתולוגי של השכונה שהלך לעולמו בגיל 88. הוא נפטר מאי ספיקת לב וכליות.
דהן עלה לארץ ממרוקו בשנת 1951, הגיע ישירות לירושלים וקבע את משכנו במושבה הגרמנית. את לימודי הספרות החל ב'אינטרקוסמא' של וולה בתל אביב, שם גם קיבל דיפלומה, כמו שהיה נהוג לתת אז לכל מי שלמד את המקצוע.

מקום העבודה הראשון שלו בארץ היה אצל הספר רוברט במדרחוב בן יהודה. כחלק מההתמקצעות השתלם דהן בפריז לתקופה קצרה. אחרי כמה שנים של עבודה עבור אחרים, בשנת 1963 הוא החליט לפתוח את המספרה הראשונה שלו בבית הכרם, שם החל לרקום את הרומן שלו עם קהל לקוחותיו בשכונה. הם היו מגיעים להסתפר ושומעים ממנו סיפורים, והוא גם ידע להיות אוזן קשבת עבורם.

"הכרתי את מוריס עוד כשהוא היה רווק", מספרת השבוע מרגלית אלוז, לקוחה שלו משנת 1963. "הוא היה ג'נטלמן אמיתי, תמיד נקי ומסודר. להגיע אליו זו היתה חוויה אמיתית כי תמיד הוא היה גם שר וגם ידע להיות עם מראה מאוד יפה. כבר אין ספרים כאלה".

אבל הקסם של דהן היה במחוות הקטנות. כך למשל הוא הגיע לספר את בעלה של אלוז בדיור המוגן שלו, לאחר שחלה ולא היה יכול להגיע עד המספרה. "הוא היה חרוץ, אוהב אדם והכי הרבה אהב לטייל. אני מאוד אתגעגע אליו".

מעבר ל־40 שנות עבודה במספרה, דהן גם היה חבר קהילה מוערך בשכונת בקעה, שם שימש כפייטן בבית הכנסת 'היכל אברהם' ו'בקול ששון'. אהבתו למוזיקה ולשירה הביאה אותו גם לקחת חלק במקהלת הלאדינו בשכונה.

השבוע הלך דהן לעולמו, כשהוא משאיר אחריו אינספור לקוחות, תספורות וסיפורים. אל השבעה שהתקיימה בביתו הגיעו מאות אנשים עם סיפורים מופלאים על הספר המיתולוגי, שהשאירו את ילדיו עם המון זכרונות. "כל כך היה נעים לראות ולהכיר את כל האנשים שהגיעו אל אבא למספרה", סיפרה השבוע בתו גלית. "הסיפורים, החוויות והזכרונות יישארו איתנו וזה משהו שנותן הרבה כוח. אנחנו ננסה לשמר את הקשר המיוחד הזה שהיה לאבא עם הלקוחות שלו. זה חשוב לנו מאוד".