אוטובוס שעובר בשכונה. "אי אפשר לסבול" | צילום: פרטי

הכריזה וההטרדה. בנווה יעקב מתקשים להסתגל לתופעה של הכריזה הרועשת הבוקעת מרמקולי האוטובוסים החולפים בשכונה לאורך כל שעות היום, ולטענתם זהו סבל של ממש.  

חיים קראגץ' מנווה יעקב, שגר ברחוב מעגלות הרב פרדס, מתקשה להתרגל למטרד. לדבריו, קווי אוטובוס מסוימים מפעילים רמקולים בווליום חריג בעוצמתו שבאמצעותם הם מעבירים הודעות עדכון באשר לתחנות העצירה הבאות של הקו. "אני גר בכביש הראשי שאורכו כ־800 מטר ויש בו שש תחנות. לכל אוטובוס יש רמקולים שמכוונים כלפי חוץ, שיושבים על גגו, והם כורזים בעוצמה אדירה שאי אפשר לסבול".

לדברי קראגץ', "קול הכריזה מגיע אלינו לתוך הבתים. צריך להבין שזה רעש אדיר. אנשים מגיפים את החלונות אבל גם זה לא עוזר. אצלי בתוך הבית, גם כשהוא עם חלונות סגורים, שומעים בכל רבע שעה את תקליט הכריזה

"למי בדיוק צריך להזכיר בכל רגע שלא לשכוח את הרב־קו ולהודיע מה הן התחנות הבאות? זרים ותיירים אין פה בשכונה. צריך להוציא את הנגע הזה". 

התושב קורא לבטל את הכריזה במתכונתה הנוכחית או לכל הפחות להנמיך את עוצמתה ולכוונה לתוך האוטובוס. "חבר המינהל הקהילתי בפסגת זאב, רונן בן יאיר, ניסה לסייע לנו ופנה לגורמים שונים, ואז היו מפחיתים את הרעש לתקופה מסוימת, אך זה לא החזיק מעמד והרעש חזר. משבע בבוקר ועד תשע בערב, בכל כמה דקות יש הפרעה עם קול אדיר", מסכם קראג'ץ.

בן יאיר: "זהו מפגע רעש בלתי הכרחי וכיום אפשר באמצעים טכנולוגיים ואחרים להתריע על התחנה הקרובה בלי לפגוע ברווחת התושבים".

מאגד נמסר: "עוצמת הדציבלים נקבעת על פי משרד התחבורה. כך גם ההנחיות לגבי כיוון מערכת הכריזה. המערכת הינה חלק מיישום חוק הנגישות, משמע הינה חלק ממערך הסיוע והעזר לבעלי מוגבלויות. "תושבי האזור אשר מוטרדים מעוצמת הכריזה מוזמנים לפנות אל משרד התחבורה בנושא".