בית הכנסת החדש. השם: 'תפילת עמוס' | הדמייה: 'פנים מאירות'

מחווה יוצאת דופן בהר חומה: קהילת 'פנים מאירות' החליטה לקרוא לבית הכנסת החדש שלה על שמו של עמוס סער ז"ל, קב"ט בתי המשפט בעיר שנרצח בביתו.

הרצח המזעזע של סער התרחש לפני כחודש, כשעל פי כתב האישום (ראו למטה) שכנו ראובן אליעזר ולר רצח אותו בדקירות סכין.

בעשור האחרון התפלל סער מדי יום בגן הילדים הסמוך בביתו. הסיבה: בהיעדר מבנה קבע לבית כנסת, קהילת 'פנים מאירות', אליה השתייך, שימש בגן כמקום התפילה שלה. סער, שהיה ממקימי הקהילה ופעל בה  כגבאי ראשי, היה לא פעם מי שהוציא, סידר והחזיר, את כל ציוד התפילה מהמחסן ובחזרה אליו.

קהילת 'פנים מאירות' התגבשה עוד בשנת 2003 ובשנת 2009 נרשמה כעמותה. בשנים האחרונות הפעילות להקמת בית כנסת קבוע הלכה והתגבשה: הקהילה קיבלה שטח, התחילה בתהליכי אישורי הבנייה ולפני מספר חודשים החלו חפירות הבנייה.

עמוס סער ז"ל. צילום: פרטי

סער היה חלק מכל התהליך הזה, אך נרצח בטרם הספיק לראות את בית הכנסת החדש. כעת החליטה הקהילה להוסיף לשם מוסד התפילה גם את שמו, כשבית הכנסת יקרא על שם הקהילה 'פנים מאירות' וכן 'תפילת עמוס'.

"עמוס היה שותף פעיל מאז שהקהילה קמה", אומר שרון נורני, חבר הקהילה. "הוא היה הגבאי הראשי שלנו, הוא זה שהיה אחראי על הציבור של בית הכנסת, הוא היה אחראי לקיים בו שיעורי תורה. הוא היה דמות מרכזית במקום, כולם אהבו אותו. הוא זה שדחף להקים שיעורי תורה בית התפילה והיה גם מסיע ומביא רבנים. במילים אחרות:  דמות מרכזית מאוד".

ההחלטה על שילוב שמו של סער בבית הכנסת התקבלה בשיתוף רב הקהילה ומשפחת הנרצח. "לא הייתה הזדמנות יותר טובה מזה שבית הכנסת יהיה על שמו", מסכם נורני. "החלטנו ביחד עם המשפחה על 'תפילת עמוס', שלמעשה התפילה הייתה תכונה חזקה שלו. הוא היה ממש איש תפילה".

סער עוד הספיק לקחת חלק בהליך הגיוס הכלכלי הפנימי אליו התגייסו כלל המתפללים בקהילה. כעת מתכוננים שם לקמפיין גיוס המונים בו יגויס יתר הסכום הנחוץ לבניית בית הכנסת, שיצא לדרך בחודש פברואר. "אנחנו קהילה של כמאה מתפללים", אומר נורני. "אני ועמוס ביחד ריכזנו את הגיוס הפנימי מכל המתפללים, הגענו לסכום של כ־750 אלף".