תוואי יער ירושלים. גם הוא ייחסם. צילום: יואב דודקביץ'

תנועת מלקחיים סוגרת על הר נוף. בשכונה חוששים שלמרות הכוונות הטובות, בדרך ליצירת פתרונות תחבורה הם יסבלו תקופה ממושכת מכך שהכניסות לשכונה יהיו מוגבלות בצווארי בקבוק גדולים בשל עבודות התשתית למיזם הרכבת הקלה בכנפי נשרים. במקביל יחלו העבודות על כביש 16, שיחסום להם את הנסיעה דרך יער ירושלים. השבוע החלו להתארגן בשכונה לקראת הגיהינום המצפה להם בדרכים.

בעוד כחצי שנה מתוכננת תחילת העבודות בציר הראשי של גבעת שאול, להכנת התוואי למסילת הרכבת. לצורך זה כחצי משטח הכביש יהפוך לאתר עבודה והמסלול שמשמש היום רק ליציאה מהר נוף יהפוך לכביש דו־כיווני. במקביל צפויות להתחיל העבודות לסלילת כביש 16, שיהפוך לכניסה חדשה לעיר מבית זית לכיוון בית החולים שערי צדק. עקב זאת הוחלט כי כביש יער ירושלים, שמשמש ליציאה מהשכונה, ייסגר לכשנתיים.

אומנם בהר נוף תומכים בשני הפרויקטים, אך דורשים כי העבודות בהם יהיו מתואמות ולא ייעשו במקביל. שרה ועקנין, רכזת קהילתית במינהל הקהילתי של הר נוף: "לא ייתכן שיעשו סגר על השכונה ובאותה תקופה יחסמו את היציאות והכניסות שלנו מכל עבר. הרכבת הקלה היא דבר מבורך, אבל בשני המקרים מדובר בעבודות מקיפות שיימשכו זמן רב, ולא חודש־חודשיים.  צריך למצוא לכך פתרון ולא לאפשר עבודות במקביל".

השבוע ערכו במינהל הקהילתי כנס תושבים ראשון כדי לגייס פעילים וליידע את התושבים בתוכניות ובלוחות הזמנים. אם לא יימצאו פתרונות בכוונת התושבים לקדם מאבק ציבורי ולא לאפשר סגירת חלקים כה משמעותיים בכניסות לשכונה.

העירייה: "אנו רואים חשיבות בראייה כוללת של מיזמים המבוצעים במקביל בעיר והשפעתם על המרחב. מטבע הדברים העבודות יגרמו הפרעה מסוימת, שאנו פועלים למזער אותה. פתרונות חלופיים לתושבים יפורסמו סמוך לתחילת העבודה בציר. יצוין כי העבודות ברחוב כנפי נשרים לא יצמצמו את מספר הנתיבים, אם כי רוחב כל נתיב יהיה צר יותר. כל התכנון נעשה בהתייעצות עם התושבים ובשיתופם".