קניון מלחה. צילום: נטע, ויקיפדיה

"תוכנית מגלומנית והרסנית": התושבים במלחה יוצאים למאבק נגד התוכנית להרחבת את קניון מלחה שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחודש אוגוסט 2018. לאחר דיון שקיימו תושבי השכונה לאחרונה הוחלט לצאת למאבק משפטי נגד תוכנית זו, באמצעות הגשת "התנגדות שכונתית".

לפי הערכות של תושבי השכונה מדובר בתהליך משפטי שעלותו נעמדת בסכומים הנעים בין 60-80 אלף שקלים ולכן נפתח חשבון בנק מיוחד, אליו נדרשת כל משפחה להעביר כאלף שקלים על מנת לעמוד בעלויות המשפטיות הצפויות.  

‫כאמור, על פי החלטת הוועדה, שטחי המסחר בקניון יורחבו מ־40 אלף מ"ר כיום ל־55 אלף מ"ר. את שטחי התעסוקה, שמתפרסים על פני שלוש הקומות שמעל הקניון וכוללים כיום 3,000 מ"ר בלבד בסך הכול, אישרה הוועדה להגדיל ב־36 אלף מ"ר ברוטו, כך ששטח התעסוקה הכולל במתחם, לאחר הרחבתו, יעמוד על כ־39 אלף מ"ר.

‫עוד אישרה הוועדה את הקמתו של מתחם דיור מוגן ואגף סיעודי צמוד לקניון. מדובר בסך הכול בכ־300 יחידות דיור לקשישים, בשטח כולל של כ־40 אלף מ"ר. זה צפוי להיות הנכס השישי של קבוצת עזריאלי בתחום הדיור המוגן בישראל.

‫הרחבת הקניון תבוצע בשני שלבים: הראשון יכלול את הדיור המוגן, שטחי המסחר וחלק משטחי התעסוקה. יתרת מתחם התעסוקה החדש תוקם רק בשלב השני של התוכנית.

טל הרמתי תושב השכונה אמר בשיחה עם מיינט ירושלים: "שכונת מלחה הוקמה כשכונה עם בנייה נמוכה מאוד ואופי זה נשמר עד היום, במסגרת התוכנית אמורים להיבנות מגדלים לגובה של 30 קומות דבר שישנה באופן משמעותי את אופי השכונה". עוד טוענים התושבים, כל מסביר הרמתי התכנית אינה מתחשבת בצרכי התחבורה שיוצרו עם הוספת שטחי מסחר נוסף. "כבר היום השכונה סובלת ממצוקת חניה קשה מאוד, לאצטדיון טדי נוסף יציע חדש, היכל ארנה, התוכנית תיצור בעיה אקוטית של חניה ושיבושים בתנועה מכיוון שאף אחד לא נתן את הדעת עבור הסוגיה הזו במסגרת התכנון, יש תחושה שהופקרנו על ידי הרשות המקומית".

"באגן מלחה מקודמות תכניות רבות מבלי שנבדקו ההשפעות המצטברות על הסביבה והתושבים", מסר דרור בקל יו"ר ועד שכונת מלחה, "נציגי מטה המאבק של השכונה נפגשו עם מהנדס העיר, שלמה אשכול בנובמבר 2016, והובטח להם שתוצג להם תוכנית כוללנית תוך חודש.

"לצערנו עברו כבר למעלה משנתיים וחצי, שבהן לשכת ראש העיר הקודם מנעה פעמיים את הצגתה בפנינו. בעוד שידוע לנו שהיא הוצגה בפני גורמים אחרים. לשמחתי, ראש העירייה החדש, משה ליאון  הבטיח להציג בהקדם את תכנית האב לדרום-מערב העיר כדי שנוכל לאמוד את כלל ההשלכות הצפויות על השכונה. אבל עוד לפני הצגת התכנית הכוללנית, ברור לנו שהתכנית המגלומנית להרחבת הקניון אינה מידתית, והיא לבדה עלולה לפגוע באופן חמור בתושבי השכונה".

מקניון מלחה נמסר: "קבוצת עזריאלי והנהלת קניון עזריאלי ירושלים ערים ושוקדים על בקשות תושבי שכונת מלחה ועל כן, הנהלת הקניון יחד עם גורמים בכירים בקבוצת עזריאלי מצאו לנכון לקיים מספר פגישות עם ועד השכונה על מנת להציג לחברי הועד את התוכנית כפי שהופקדה בוועדה המחוזית ואשר מהווה נדבך מהתוכנית העירונית לפיתוח דרום מערב העיר ירושלים. קבוצת עזריאלי עושה ותעשה ככל הניתן על מנת למנוע הפרעות בשגרת חיי תושבי השכונה, תוך קידום התוכנית אשר מטרתה לפתח את העיר לרווחת התושבים בה".

העירייה: "לאור בקשת התושבים והמנהל הקהילתי ומתוך מדיניות של שיתוף ציבור, ראש העיר הורה לקיים פגישה עם השכונה בה תוצג כל תכנית האב והיוזמות לכל האזור, לרבות תכנית הקניון.

"הפגישה נקבעה ותתקיים כבר בתחילת חודש יוני בשעות הערב במינהל קהילתי יובלים. הזמנה עם מועד ומיקום סופי תצא בנפרד לתושבים".