הרב שמואלי. עומד בראש הישיבה | צילום: שלומי כהן

אנשי ישיבת המקובלים המפורסמת בסמוך לשוק מחנה יהודה יצאו בשבועות האחרונים למסע חירום נגד מה שהם מכנים "הניסיון להשתלטות יזמי הנדל"ן".

בפאתי רחוב שילה בנחלאות שוכנת אחת הישיבות המפורסמות במרכז העיר, "ישיבת המקובלים – נהר שלום". היא הוקמה בסוף שנות ה־30 של המאה הקודמת על ידי המקובל רבי מרדכי שרעבי, שעלה מתימן מספר שנים קודם לכן.

במשך השנים פקדו את הישיבה כל גדולי הרבנים הספרדים, כולל הראשון לציון הרב עובדיה יוסף ז"ל. בפי חלק מתושבי נחלאות נודעת הישיבה כמי שהתפילות בה אורכות זמן רב במיוחד – כמנהג הקבלה.

כיום עומד בראשות הישיבה הרב בניהו שמואלי, אף הוא נחשב למקובל גדול בציבור החרדי. בשבועות האחרונים הכריזה הישיבה על מצב חירום וזאת לטענת המתפללים במקום לאחר שנודע להם כי יזמי נדל"ן מתכננים לרכוש את השטח ולהקים עליו מרכז קניות ומסחר. בהתאם לכך, בתחילת החודש ארגן ראש הישיבה כנס חירום והתרמה, שבו לטענתו נתרמו לישיבה מיליוני שקלים במשך ימים ספורים.

"לא נוותר לאף יזם", אמר השבוע אחד ממובילי המאבק, "אנחנו מבינים שבשנים האחרונות הפך מתחם השוק לאיזור בילויים, אבל אנחנו הסמל של ירושלים האחרת, העיר הקדושה, העתיקה, שלא מחקה את הגויים אלא רק מגבירה תורה. עכשיו נוצר מצב שבו הכסף מאיים על הקדושה של העיר ובתור ישיבה שלמדו בה גדולי המקובלים וייסד אותה אחד מהמקובלים הגדולים בהיסטוריה - אנחנו צריכים לצאת למאבק בלתי מתפשר ולא לתת שיפגעו בה".

לטענת הגורם, הנהלת הישיבה קיימה בשבועות האחרונים שיחות עם מספר סוחרים בולטים בשוק שהסכימו להירתם למען המאבק. וכן הוקם מטה למוקד תרומות החירום של המאבק.