פקק בפסגה. התשתיות כמעט קורסות | צילום: יואב דודקביץ'

הקאמבק השונה של מתחם ההיי טק בפסגת זאב. לאחר 22 שנה שפרויקט הגן הטכנולוגי בשכונה מבלה במגירות, נראה שעכשיו הקרקע שלו חוזרת לחיים – אבל במקום מפעלים מתקדמים יהיו עליה מאות דירות. השאלה הם המיזם יצליח לחצות את ההתנגדויות הרבות הצפויות לו?

החזון בשנות ה-90 היה להקים על קו התפר אזור תעסוקה עם עירוב שימושים בו יפעלו גם עסקים שיהיו אטרקטיביים  למגזר הערבי. הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) קידמה את המתחם נקבע אפילו שם  וקונספט מרשימים "גט"י שער מזרח". הכניסה החדשה לעיר ממזרח, לא פחות ולא יותר.

אלא שמאז עבדו הרבה דחפורים בשכונה, והיא הפכה לפקוקה וצפופה. לכן התושבים יוצאים נגד הרחבת שכונת השינה הענקית, שהיא כבר כיום אחת מהגדולות והעמוסות בעיר.

שטח המתחם עומד על 105 דונם ובו על, פי התוכנית המקורית, היו אמורים לקום מבנים לתעשיית ההיי טק בהיקף של מאה אלף מ"ר, ועוד כ 15,000 מ"ר שטחי מסחר. את הפארק היתה אמורה לנהל חברת בבעלות פרטית כשחלק ממניותיה יישארו בידי הרל"י. אגב, באותו מודל בו פועלים כיום בהצלחה  גט"י הר החוצבים וגט"י מלחה. אלא שכבר בסוף עידן  של ניר ברקת הוחלט להקפיא את קידום התוכנית המקורית ולהוריד אותה מסדר היום. עכשיו, במידה ויצליחו לאשר את היעוד החדש למגורים , יהיה ניתן לבנות בשטח שהתפנה קרוב לאלף יחידות דיור.

יו"ר התעוררות, עופר ברקוביץ', יוצא נגד השינוי וטוען כי עוד מגורים זה בדיוק ההפך ממה שצריך בפסגת זאב. ברקוביץ' אף הגיש שאילתא בנושא לראש העירייה משה ליאון, שעלתה לסדר היום בישיבת המועצה הקרובה. לטענתו עירוב שימושים הוא הדבר התכנוני הנכון לאזור, כגון בנייה לתעסוקה לצד מסחר.

מהעירייה נמסר: "תשובות לשאילתות מועצה מתקבלות במועצה".