השטח הנגוע. נעשו פעולות ראשוניות | צילום: עמי שמיר
מלכודת רעל בקרית יובל: המשרד להגנת הסביבה הוציא השבוע הנחיה לעירייה לסגור לאלתר את פארק בוסתניה בקרית יובל לציבור. כמו כן נדרשה העירייה לערוך סקר מקיף ולבצע פעולות לניקוי הוואדי כולו. ההחלטה, שמפורסמת כאן לראשונה, התקבלה בעקבות סיור שנערך בפארק האזבסטונים לאחר שריפת קוצים שפרצה במקום בשבוע שעבר. כל הפעולות שיינקטו במקום יהיו בתיאום בין העירייה למשרד הממשלתי.

התושבים המתגוררים בסמוך חוששים לבריאותם - ודורשים שבעיית האזבסט, הידועה כבר זמן רב לכל הגורמים הרלוונטיים, תטופל באופן יסודי. "אנחנו דורשים להקים תחנת ניטור כדי שנדע מה מצב האוויר בזמן אמת", אומר עמי שמיר, המתגורר ליד הפארק.

"כבר יותר משנה וחצי יודעים על המצב והפעולות המבוצעות כאן החלו רק לאחרונה ונעשות באופן חלקי ושטחי. שטח הוואדי עומד על כשמונה דונמים ויש לנקות את כולו על פי הנוהל המחמיר ביותר ועד אז למנוע מכל פעילות במתחם. מגיעות לכאן קייטנות, עורכים הופעות, ומדי שנה מדליקים כאן עשרות מדורות ל"ג בעומר. הדלקת אזבסט היא דבר נורא שגורם לשחרור רעלנים לאוויר. זאת סכנה ממשית לבריאות, בגדר 'הישמרו לנפשותיכם'.

בעקבות השריפה רוססה הקרקע בחומר דביק כדי למנוע התרוממות של גרגירי אזבסט לאוויר, כצעד מניעה ראשון למזעור הנזקים לבריאות.

העירייה הפנתה אותנו למשרד להגנת הסביבה.

המשרד להגנת הסביבה: "נציג של המשרד ערך בתחילת השבוע סיור נוסף באתר בוסתניה במטרה לאתר מוקדים נוספים של שברי אזבסט. הסיור נערך אחרי שהעירייה כבר פינתה שברי אזבסט שהיו פזורים בשטח העמק, ובעקבות שריפת קוצים שחשפה לפני כמה ימים שטח נוסף שבו נצפו שברי אזבסט. בהמשך לסיור הנחה המשרד את העירייה לסגור את השטח ולפנות לאלתר את האזבסט בשטח שנשרף. העירייה כבר ביצעה פעולות הרטבה ראשוניות למניעת שחרור סיבי אזבסט וגידור ושילוט האתר, והתחייבה לבצע סקר בכל שטחי העמק".