העץ המועמד לכריתה

שאלת העץ המסוכן של תל"י בית וגן: החלטת העירייה לכרות עץ עתיק שנמצא בתוך שטח בית ספר בקרית יובל הצליחה לעורר לאחרונה גל מחאה. הסיבה: תושבי השכונה טוענים כי "מדובר בעץ בריא וחיוני, בעל תרומה סביבתית" ויוצאים נגד העירייה שלא אפשרה להם להגיש את התנגדותם למהלך.

הפרשה החלה כשתושבים המתגוררים סמוך לבית הספר גילו כי בעירייה מתכוונים לכרות עץ בן כ־50 שנה שנמצא בשטח המוסד החינוכי. אף על פי שבעירייה מסבירים כי המהלך נובע מכך שמדובר ב"עץ שמסכן חיים", התושבים זעמו וטענו שהוא נעשה ללא פרסום רישיון הכריתה באתר העירוני, ולכן לא היה באפשרותם להגיש את התנגדויותיהם.

בנוסף התושבים פנו למשרד החקלאות במטרה שייתן חוות דעת בנוגע לכריתה. לטענתם המשרד קבע כי העץ בריא לחלוטין ואין צורך לבצע כריתה. "תרומת העץ לסביבה ולאדם משמעותית מאוד והוא מהווה חלק מנוף השכונה, הסביבה ובית הספר", כתב ישראל גלון, מנהל אגף במשרד, והוסיף: "העץ בריא לחלוטין, בעל צמרת נאה וחיונית. בחנתי את הצמרת ונראה לי כי צמיחתו טובה וצמרתו בריאה ללא כל סימני פגע או ניוון".

לשאלה אם העץ מסוכן קבע גלון כי "מדובר בעץ בריא וחיוני בעל תרומה סביבתית", אך ציין כי קיימת "מעיכה" הנובעת מכך שהעץ גדל סמוך לגדר, "ללא כל התייחסות וטיפול של הגורמים הממונים", והמליץ להתקין עזרים מכניים שיתמכו בו. "כדאי לשתף את תלמידי בית הספר בהליך השיקום ולהרוויח חינוך לשמירה על עצים. זו חוויה שתיזכר בליבם ובמוחם שנים רבות", סיכם.

העירייה: "לאחר בדיקה שהתבצעה בידי האגרונום העירוני בשטח בית הספר, התברר שהעץ שם מסכן החיים. לכן הוא החליט בהתייעצות עם פקיד היערות הארצי לאשר רשיון כריתה. אין חובת פרסום על עצים מסוכנים וחוות הדעת של איש משרד החקלאות התבררה כמסמך פרטי ולא מחייב, שהוצא על דעתו בלבד".