ההריסה הראשונה בקרית יובל. שדרות היובל. צילום: נעמי זידמן /קרסו נדל"ן- קדמת היובל

מפגינים והורסים: בשעה שהתקיימה הריסת הבניין הראשון בפרויקט הבינוי־פינוי הראשון ברחוב טהון בקרית יובל מקיימים תושבי השכונה הפגנת מחאה נגד התוכנית. בטקס החגיגי השתתפו שרת השיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון, וראש העירייה משה ליאון.  זמן האכלוס המשוער של הפרויקט הינו 38-42 חודשים.

אף שהתוכנית כבר יוצאת לדרך וקיבלה את כל האישורים ממוסדות התכנון והיתר בנייה מהעירייה, המוחים טוענים שעדיין לא מאוחר לשדרג את התשתיות הקיימות ולמצוא פתרונות כדי שקרית יובל לא תקרוס מהתוספת הנרחבת של יחידות הדיור המתוכננות. אחרת, לדבריהם, הבנייה תיצור פקקים, תכביד על החניה והתנועה ותפגע באופי השכונה.

ממארגני המחאה נמסר: "הפגנה שלנו היא בדרישה לתשתיות מתאימות, בראש ובראשונה על השוואת השקעה בתשתיות מול השכונות החדשות שהעירייה מקדמת - השקעה בתשתיות בשכונות החדשות היא פי 7 מאשר בשכונות הותיקות שעוברות תהליכי פינוי בינוי משמעותיים. תכנון נכון ומתוזמן - אחרת נקבל רק ורק דירות וזה מתכון לאסון אורבני. רק לדוגמא - בעודנו מדברים העירייה בונה גנים על שטח שתוכנן לבית ספר. אנו רואים לפנינו חוסר תכנון שמונע ורק מהצורך לבנות דירות ועוד דירות".

מפגינים נגד בניית שכונת רכס לבן. צילום: החברה להגנת הטבע

באזור קריית יובל, עיר גנים וקרית מנחם יש תוכניות להתחדשות עירונית ופינוי־בינוי בשלבים שונים שאמורות להוסיף לאזור אלפי יחידות דיור חדשות.  בנייה בהיקפים כאלה בשכונות חדשות דורשת השקאת משאבים רבים בפיתוח תשתיות. בשכונות הקיימות היקף ההשקעה בפיתוח וחיזוק התשתית הקיים נוטה להיות זניח.

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון בירכה: "התחדשות עירונית היא משימה בחשיבות לאומית. זהו הפתרון האמיתי והממשי בטיפול במרקם הוותיק בישובים בארץ. היום, שכונת קריית יובל בירושלים יוצאת לדרך חדשה ומרגשת. אני וכל אנשי משרד הבינוי והשיכון מברכים על תחילת עבודות ההריסה בפרויקט למען בניית שכונה חדשה לדורות הבאים. זהו צעד נוסף ומשמעותי לטובת העיר ולטובת התחדשות מקיפה שתעבור קריית יובל בשנים הקרובות". 

צילום: נעמי זידמן /קרסו נדל"ן- קדמת היובל

בתמונה: מימין- אורי בר שישת, עופר איובי, יואל אבן, משה ליאון, יפעת שאשא- ביטון, ויוסי אטון. 

ראש העירייה, משה ליאון: "226 יחידות הדיור החדשות שיבנו פה מתווספות למעל 30 אלף יחידות שכבר אושרו בחודשים האחרונים. בירושלים ישנה אופציה להוסיף עשרות אלפי יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית וכך נעשה. במקביל אנו דואגים לתשתיות, גנים, בתי ספר מצוינים ותעסוקה ראויה וכך נגדיל את האוכלוסייה הצעירה בבירה. אני מבטיח שעיריית ירושלים בראשותי תעשה כל שבאפשרותה על מנת לקצר את זמני הביצוע".

מהחברות קדמת היובל וקרסו נדל"ן נמסר: "מדובר באירוע היסטורי ומרגש עבור העיר ירושלים, שכונת קריית יובל, דיירי הפרויקט ועבורנו. אנו מברכים על תחילת עבודות ההריסה בפרויקט שדרות היובל, פרויקט ה'פינוי בינוי' הראשון בשכונת קריית יובל. ההתחדשות העירונית בקרית יובל עשתה היום צעד גדול ומשמעותי קדימה ואנו שמחים להיות חלק חשוב ובלתי נפרד מרגע מכונן זה. פרויקט שדרות היובל, הפך את תחום ההתחדשות העירונית בקרית יובל למציאות בשטח ומהווה את שער הכניסה המרכזי בשינוי המהותי ובהליך ההתחדשות הגדול שתעבור קריית יובל בשנים הקרובות". 

ראש העיר משה ליאון, דן פרנס מנכל קרסו נדלן וירון צוברי. צילום: נעמי זידמן