חברי פאב המפלצת. צילום: רפי קוץ

שנה וחצי אחרי שקיבלו רישיון – האם עיריית ירושלים מתכננת לבנות בנייני מגורים על שטח פאב המפלצת בקרית יובל? זה מה שטוענים בעלי הבר בשכונה.

לפני כשנה וחצי קיבל פאב "המפלצת" בקרית יובל רישיון להפעיל את הפאב החברתי הראשון מסוגו בעיר. הפאב הפך למוסד תרבותי-ירושלמי שנותן במה לאמנים ויוצרות ירושלמים.

עיריית ירושלים סגרה עם יזם פרטי תוכנית מתאר לשטח הפאב וסביבתו, שכוללת בנייני מגורים, מסחר ומבני ציבור, כך טוענים בעלי הפאב. אם התכנית הזו תצא לפועל, המשמעות היא שהפאב ייהרס.

"המשמעות היא שאם התכנית הזו תצא לפועל הפאב שלנו – יימחק! ואת זה אנחנו מתכוונים לעצור", נכתב בהודעה שהופצה מטעם הפאב לתושבים, "זה הרי לא הגיוני בשום צורה שמקום כל כך פעיל שנותן מענה לכל כך הרבה תושבים בשכונה ובעיר - לא יהיה חלק מתכניות הפיתוח הציבוריות בשכונה ויימחק מהמפה כהרף עין".

גל אבלגון, חברה בהנהלת קואופרטיב המפלצת מסרה בתגובה: "אנחנו כרגע למעשה רוצים לדעת שאנחנו ממשיכים להיות פתוחים ושנמשיך לתת את המענה לתושבים של השכונה והאזור כמו שאנו עושים עד עכשיו. אנחנו מקום שנפתח על ידי תושבים בשביל התושבים. המטרה שלנו היא לתת וליצור מקום מפגש וכינוס וגם לצרוך תרבות ירושלמית. אנחנו רוצים שמשה ליאון יידרש לסוגיה שלנו במסגרת תכנית המתאר שקיימת וייתן לנו מענה שימשיך את קיום הפאב בקרית יובל".

הבנייה המתוכננת בקרית יובל ובשכונות הצמודות עיר גנים וקרית מנחם כוללת בעיקר פינוי-בינוי ותמ"א 38. במתחם 'הדסה הקטנה' על הגבול בין קרית מנחם וקרית יובל, בסמוך ל'מפלצת', אושרו לבנייה מגדלים של 18 קומות עם 405 יחידות דיור חדשות.

כזכור, פאב המפלצת נפתח בשלהי שנת 2015 בקרית יובל כפאב החברתי הראשון בעיר. הוא פעל במתכונת של קואופרטיב אליו ניתן להצטרף על ידי רכישת מניות. הפאב הצליח לעמוד במרכזן של דרמות עירוניות ושכונתיות משמעותיות, בעיקר על רקע היותו פעיל בערבי שבת.

מהעירייה נמסר: "התוכנית אינה בשטח הפאב. פאב המפלצת לא ייפגע".