רחוב קוסטה ריקה. צילום: אסף אהרון

דיירי שכונת קרית מנחם שבתיהם שוכנים לצדי רחוב קוסטה ריקה לא שערו שהשיפוצים הנערכים בכביש, אלה שאמורים לשפר את איכות חייהם, יביאו לתוצאה הפוכה לגמרי.

השיפוצים נערכים בין היתר במסגרת פרויקטים שונים של בינוי ושיפור פני השכונה אלא שהתושבים נאלצים להתמודד כעת עם בעיה חדשה: מצוקת חניה ברחוב.

תושב הרחוב, אסף אהרון אמר למיינט ירושלים כי כעת בעקבות השיפוצים, המצב הורע. "מדובר בכביש סואן יחסית ויש עליו המון תנועה של רכבים. המצב עד היום היה שדיירים פשוט החנו את הרכבים שלהם על המדרכה וזה פתר ממש חלקית את בעיית החניה. ועכשיו במסגרת השיפוץ עשו מדרכות מוגבהות שרכב רגיל לא יכול טכנית לעלות עליהן", סיפר אהרון.

בנוסף לכך, אהרון המשיך והסביר: "המדרכות גם מאוד רחבות וזה מצמצם את רוחב הכביש עצמו. כשהתחילו הפרויקטים השונים של הבניה התפתחה מצוקת חניה מסוימת כי לא נתנו לזה פתרון בתכנון אז לאנשים לא היתה ברירה אלא לחנות על המדרכות שהיו בגובה נורמאלי - נמוכות, ועכשיו במסגרת השיפוצים, קיווינו שהבעיה הזאת תיפתר, אבל אנחנו רואים שלא רק שהיא לא נפתרה אלא הוחמרה".

צילום: אסף אהרון

לדברי דיירים בשכונה, המצב הקודם היה רע אבל התושבים הצליחו להסתדר ואילו עכשיו נוצר קושי חדש. התושבים מחנים את רכביהם על הכביש עצמו צמוד לאבני השפה של המדרכה, מה שגורם לחסימת נתיב הנסיעה ולצמצום רוחב הכביש. "יש פה גם עניין של סיכונים בטיחותיים", הסביר אהרון, "המכוניות החונות חוסמות כעת חלק מנתיב הנסיעה בכביש. אז במקום שיהיו שני נתיבים, יש כרגע נתיב וחצי לנסיעה וזה מגביר את הפוטנציאל לתאונות בכביש.

"זה כביש שנוסעים עליו יחסית מהר, החניות די צפופות ולעתים מכוניות מחנות במקביל-מה שגם עלול להגביל את שדה הראייה של הולכי רגל המבקשים לחצות הכביש. אם איזה ילד קופץ לכביש, תהיה בעיה לרכב נוסע להאט. נהגים נוסעים שם מהר יחסית למרות שיש באמפרים, אז אם כבר משפצים שזה דבר מבורך, צריכים לחשוב גם על התכנון, איך מאפשרים יותר חניה ואיך עושים את הרחוב בטוח יותר, כבר השקעתם כסף - אז תעשו את זה כמו שצריך". 

 צילום: אסף אהרון

הדיירים מבקשים לערוך תיקונים בתכנון ובמתווה השיפוצים כבר עכשיו, "בהמשך כבר יהיו עובדות מוגמרות בשטח וכבר לא יהיה אפשר לשנות כלום", הסביר. 

מעיריית ירושלים נמסר: "ברחוב בוצע שדרוג המדרכות והכביש ובמסגרתם חלו שינויים שיאפשרו חניה לאורך הרחוב. עם סיום עבודות האספלט וסימון הרחוב יוכלו התודבים לחנות בחניות המסומנות והמוסדרות בצורה בטיחותית".