הצריפים. דיירים עם ותק של עשרות שנים. צילום: יואב דודקביץ'

ומה יעשו הדיירים המבוגרים? העירייה הוציאה לאחרונה צו הריסה לצריפים ישנים ברחוב רינגלבלום בקרית מנחם, שנבנו עם קום המדינה. שניים מהתושבים המתגוררים בהם החליטו לצאת נגד הכוונה לפנותם ולהרוס את המבנים הישנים. אחד מהם מתגורר בצריף ששטחו 28 מ"ר בלבד מאז תחילת שנות ה־70, והשני מובטל ונכה בן 68 שאין לו מקורות הכנסה או פרנסה.

השניים פנו באמצעות עו"ד עוז כהן לבית המשפט לעניינים מקומיים כדי לעכב את ביצוע הליכי הפינוי. בבקשתם לבית המשפט נטען כי אי אפשר להשליך לרחוב ללא משפט אנשים שמתגוררים עשרות שנים בנכס ולהשאירם ללא קורת גג.

את הצריפים הקים במקור משרד הקליטה כשיכון לעולים. בהמשך הועברו העולים לדיור קבע וצריפים בודדים נותרו במקום עד היום. חלק מהדיירים בצריפים הם זכאי הדיור הציבורי שהוכרו על ידי הרשויות.

לטענת עורך דינם, הדיירים הם שרידים אחרונים למשפחות המקוריות שגרו במתחם, שהמדינה לא פעלה עד כה לארגן להם דיור קבע הולם. אגב, התושבים משלמים חשבונות מים וחשמל, וחברת עמידר אף הפיקה עבורם שוברים לתשלום דמי השימוש בנכס שבחזקתם.

מהבקשה לבית המשפט עולה כי בכוונת העירייה להקים שם בית ספר רק בעוד כמה שנים, ולכן יש לדבריהם די זמן לבצע הליך משפטי מלא וראוי ואין עילה לבצע צו הריסה מיידי. בנוגע לטענות על עבירות בנייה נטען כי גם אם נעשו עבודות מדובר בבנייה ישנה מלפני עשרות שנים, שכבר חלה עליה התיישנות. עוד נטען כי הריסת המבנים תיצור מצב בלתי הפיך.

העירייה: "המתחם מיועד לבניית מבני חינוך חדשים לטובת ילדי העיר, על פי התוכנית החלה על השטח למבני ציבור. במתחם מבנים שנבנו ללא היתר, והעירייה פועלת להוצאת צווים לפינוים בכדי לאפשר את בניית מבני הציבור. נציגי העירייה ייפגשו עם הדיירים במטרה להגיע לפתרון בהסכמה ולהימנע מהליך משפטי ככל הניתן. בכל מקרה אנו נפעל על פי החלטת בית המשפט".