תיעוד פשע השנאה בשכונת שועפאט

כמעט שבועיים עברו מאז פשע השנאה חסר התקדים בשכונת שועפאט, בו נגרם נזק ל־160 רכבים של תושבים, במקביל לכתובות נאצה שרוססו בשכונה, והתושבים זועמים. הסיבה: לטענתם המשטרה לא עשתה מספיק כדי לתפוס את מבצעי הפעולה.

מצלמות האבטחה בשכונה תיעדו את מה שנראה כמו שתי חוליות המורכבות משלושה צעירים בכל אחת מהן, מסתובבות ברחובות שונים בהם אירעה הפגיעה ברכבים. לטענת התושבים, המצלמות תיעדו גם את שני הרכבים בהם נכנסו לשכונה הפורעים.

למרות זאת ולמרות העברת החקירה לידי היחידה המרכזית במשטרת ירושלים, עד עתה לא נתפסו חשודים ולא בוצעו מעצרים בתיק. השבוע מביעים התושבים את הכעס שלהם על המצב. "אם זה היה קורה בשכונה יהודית כבר מזמן היו תופסים אותם", אומר אחד מהם בביטחון.

תושב אחר מספר על החשש הגדול מאז המקרה. "מבחינתנו זה איום מתמשך וזאת לא פעם ראשונה שפוגעים בשכונה שלנו", הוא אומר. "הפחד הוא שיעשו משהו כמו שעשו לילד מוחמד אבו ח'דיר, שיזרקו עלינו בקבוקי תבערה או משהו אחר, שיקרה איזשהו אסון, שתהיה פגיעה פיזית באנשים, בבתים".

רציחתו של אבו ח'דיר, תושב השכונה בן ה־16, שנחטף ממנה ונרצח לפני כחמש שנים, עולה בשכונה מאז פשע השנאה לא פעם. רבים ממי שרכביהם ניזוקו הינם בני משפחתו ופשע השנאה מזכיר את הרצח הנורא.

גם אביו של מוחמד, חוסיין אבו ח'דיר, שמכוניתו של בנו ניזוקה באירוע, מתאר את היעדר האמון במשטרה. "באזור שהם הגיעו ממנו יש בערך עשר מצלמות. אם הם היו רוצים לתפוס אותם הם היו תופסים אותם", הוא אומר. "אבל התחושה שלנו היא שהמשטרה לא עושה כמכט כלום בשכונות הערביות".

במשפחתו של קרוב משפחה נוסף, נהר אבו ח'דיר, נוקבו צמיגיהם של לא פחות מארבעה רכבים. "בשש בבוקר הבן שלי יצא לעבודה ואמר לי שהאוטו שלו, של אמא שלו, שלי, של אח שלו – כולם על הרצפה. שאלתי את הבן שלי מה קרה והוא אמר לי שגם הרכבים של השכנים נפגעו. פתחתי את המצלמות ושם רואים אותם מגיעים לקראת ארבע בלילה".

"המשטרה חושבת שהיא עשתה את העבודה שלה, כשביום המקרה פתחו תחנה אצלנו בשכונה", אומר בן משפחה נוסף, איימן אבו ח'דיר. "הם התחילו לקבל את התלונות של התושבים, הביאו מס רכוש כדי להחזיר לאנשים את הכסף. קיבלו תלונות, נתנו דו"חות. הם חושבים שזה מספיק, אבל זה לא".

לדבריו, נוכחות המשטרה בשכונה אמנם תוגברה מאז האירוע, אך האמון בכך שמי שביצעו את פשע השנאה יתפסו אינו גבוה. "מאז המקרה המשטרה מסתובבת בכפר כמעט מדי לילה. אבל זה לא פתרון", הוא אומר. "צריך לתפוס את מי שעשה את המעשה הזה, להעמיד אותו לדין, לתת לו עונש משמעותי ומרתיע. בדיוק כמו שנותנים לערבים". בינתיים, מאז פשע השנאה בשועפאט, אירעו באזורים יהודיים בעיר שני אירועים דומים. בליל שישי האחרון, נוקבו צמיגיהם של חמישה רכבים ושתי ניידות בחניון הר ציון.

רק יומיים מאוחר יותר, בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני, דווח על 12 רכבים שצמיגיהם נוקבו בשכונת רמות.

בימים אלו חוקרים במשטרה האם קיים קשר בין האירועים השונים.