התלמידות מנסות להיכנס לאוטובוס. צילום: פרטי

קרוב ל-2,000 בנות סמינר נאלצות להידחס במספר מצומצם של אוטובוסים בדרכן למוסד החינוכי, זאת לאחר שמבנה בית הספר עבר לקצה שכונת רמות. השבוע אף עצר את אחד האוטובוסים שוטר עקב העומס הרב. "למה הילדה שלי צריכה להרגיש כמו סרדין בדרך ללימודים?" אומרת אחת האמהות.

המחזה המוזר קורה כל בוקר, אך עדיין קשה לעכל אותו. אלפי תלמידות חרדיות מחכות לאוטובוסים של חברת 'אגד' , וכשאלו מגיעים הן עטות עליו במטרה למצוא מקום ולהגיע ללימודים בזמן. הכל החל מאז שהוקמה קריית החינוך החדשה בקצה שכונת רמות, אליה התקבצו מספר סמינרים, כולל 'בנות אלישבע' לדוגמה, שמכיל לבדו כ-1,500 תלמידות.

רגע לפני העלייה. צילום: פרטי

מספר גבוה של תלמידות מגיעות משכונות בית וגן והר נוף, ומכיוון שמדובר במרחק רב יחסית, הן צריכות לקחת תחבורה ציבורית כל בוקר. עקב העובדה שאין ממשלה מתפקדת ומשרד התחבורה לא מקבל תקציבים, לא הוכנה תוכנית מקיפה שתוכל להתמודד עם מעבר הסמינרים בתחילת השנה. התוצאה היא המשך התדירות של אותם קווים וכ-170 בנות שדחוסות בתוך אוטובוס אקורדיון אחד.

בדרך לתחנה. צילום: פרטי

"זוהי סכנת חיים", אומרת ר', אימא לאחת התלמידות. "הן מחכות על הכביש, יורדות בצמתים סואנים, נדחסות ללא אוויר. הם פשוט מרגישות כמו בתוך קופסת סרדינים. איני מבינה למה לא מוצאים להן פיתרון".

ביום שני השבוע הבחין אחד השוטרים בצומת רמות בעומס הבלתי נסבל והורה לעצור את האוטובוס. בתחילת החודש שעבר עלה אחד האוטובוסים באש ומאות הבנות נאלצו לנוס תוך שהן מנסות לתמרן בעומס הבלתי נסבל. מי שפעיל בנושא הוא מחזיק תיק התחבורה בעירייה, דוד זוהר ('דגל התורה'), שמנסה למצוא פתרונות מול משרד התחבורה, אך כרגע ללא הועיל.

העירייה: "עומדים בקשר רציף עם משרד התחבורה במטרה להקצות הסעות ייחודיות לבנות הסמינר. הסוגיה בישורת האחרונה לפתרון. נמשיך לפעול לפתרון הנושא".