מעון ילדים. צילום: shuttertstock

כ-100 הורים מהגבעה הצרפתית פנו במכתב לראש העירייה בטענה כי בשכונתם ישנו מחסור משמעותי במעונות יום לגיל הרך. במכתבם ציינו ההורים כי בשנים האחרונות השכונה גדלה ומפתחת ומנגד המענה לאותם פעוטות וילדים נותר ללא כל שינוי מצד הגורמים הרשותיים.

"עולה על כולנו בעת הזאת בעיית מעונות היום לגיל הרך. בשכונה אין בנמצא מעונות יום תיקנים המאושרים על ידי משרד הכלכלה שיתנו מענה לעשרות ילדי השכונה, דבר הגורם ומצריך נדידה כל בוקר וחזרה כל צהרים מחוץ לשכונה. אין צורך להאריך ולפרט את הקושי והסרבול הכרוך בכך ומעיק על תושבי השכונה ומעיב על התפתחותה", כתבו.

נציגת ההורים המובילה את המהלך, ציינה כי מול קצב הגידול בשכונה ישנו רק מעון אחד שנותן מענה כולל בשכונה – 'ויצו' בעוד שבשכונות אחרות פועלים עשרות מעונות.

בהמשך הטיחה הנציגה כי גם המעון היחיד מתנהל בצורה לקויה: "מעון 'ויצו' הינו מעון כושל ניהולית, חינוכית ותפקודית. במעון מקום לארבע כיתות תקניות לילדים בטווח הגילאים 0-3, אך רק 2 כיתות מפקדות בפועל, המעון קלט כ-40 ילדים מתוך למעלה מ-100 פונים פוטנציאלים".

עוד הוסיפה: "המנהלת הנוכחית כבר הודיעה על התפטרותה בשל חוסר יכולת לניהול ראוי מתאים וטוב".

הנציגה שהעדיפה להישאר בעילום שם, ציינה בפני מיינט ירושלים: ״נעשה הכל על מנת שילדנו יקבלו את מלוא השירותים הראויים. הורים רבים בוחרים לשלוח את הילדים למעונות בשכונות אחרות, זה לא מצב הגיוני. אם המצב ימשיך כך, בתחילת השנה הבאה לא נשלח את הילדים למעון".

בסיום מכתבם הם ביקשו מהעירייה להנחות את הדרג המקצועי בעירייה "לפעול בהליך של ביטול הקצאת מעון ויצ"ו ופרסומו להקצאה עבור ארגון אחר ובעל ניסיון ונכונות לשרת את תושבי השכונה באופן שיוכל להפעיל את המעון עבור עשרות ומאות התינוקות המשוועים למעון ראוי".

"עיריית ירושלים בודקת היכן ניתן לשפר את המענה למשפחות עם ילדים בגיל הרך"

מהעירייה נמסר: "פניית התושבים התקבלה שלשום ונמצאת בבדיקה. תקצוב ופיקוח על מעונות היום נמצא באחריות האגף למעונות יום במשרד העבודה והרווחה. לעירייה אין סמכויות פיקוח מול מפעיל.

"יחד עם זאת, עיריית ירושלים בודקת היכן ניתן לשפר את המענה למשפחות עם ילדים בגיל הרך בשכונה בשיתוף עם המינהל הקהילתי. בימים אלו נמצא בתכנון מעון יום נוסף בגבעה הצרפתית, שצפוי כשייפתח לתת מענה הולם לצרכי התושבים".

"אנו פועלים בשקיפות ובשיתוף ההורים והעירייה ובטוחים כי יימצא פתרון קבוע בקרוב"

מ'ויצו' נמסר: "ויצו מפעילה בירושלים למעלה מ-20 מעונות יום לגיל הרך, תוך השקעה מרובה בפיתוחם ובפיתוח צוותי החינוך בהם. כך גם במעון הגבעה הצרפתית, שבו פועל צוות מקצועי ומסור, שאף תוגבר בשנה האחרונה כדי לספק את מכלול הצרכים של משפחות השכונה. אנו מודעים לתחלופת המנהלות ופעלנו ללא לאות כדי לגייס מנהלת קבועה למעון. לצערנו מצוקת כוח אדם היא מצוקה ממנה סובל ענף מעונות היום בכללותו ואנו פועלים אל מול הממשלה כדי לטפל בה. במקביל אנו מצויים בתהליך מתקדם של איתור מנהלת וותיקה ומנוסה, מתוך המערכת למעון זה. 

"חשוב לנו להדגיש כי אנו פועלים בשקיפות ובשיתוף ההורים והעירייה, אשר מכירה את העשייה החינוכית של ויצו בעיר ושותפה למאמצינו למתן שירות אוהב ואיכותי לכלל ילדי הגיל הרך ובטוחים כי יימצא פתרון קבוע בקרוב".