בית כנסת בהר חומה

שכונת הר חומה הוקמה כבר למעלה משני עשורים ולמרות זאת לתושבים יש רק שני בתי כנסת. כתוצאה מכך הם נאלצים לאלתר בתי כנסת בחניות על מנת להתפלל. אבישי קוקה גבאי בית הכנסת 'כרם שלמה' הסביר למיינט ירושלים את הסיבה, שלדעתו קיים המחסור: "כשבנו את השכונה חשבו שהיא תמשוך אליה רוב חילוני. בפועל כ-75 אחוז מהתושבים הם דתיים כאשר לרבים מהם אין מקום ראוי להתפלל במרחק הליכה סביר מהבית".

קוקה תיאר כי הוא עצמו נאלץ להתפלל יחד עם מעל 70 איש במבנה מאולתר בחניה הממוקמת בין בניינים בשכונה. "כשאין כסף לבנות זה הפתרון שמצאנו אבל רבים מעדיפים להישאר בבית ולא להגיע למקום חנוק ובלי חלונות", אמר.

עוד הסביר קוקה כי לא רק הקצאת המבנים היא הבעיה אלא המחסור בכספים. הוא מצפה כי לאור הבעיה תינתן תמיכה מהרשויות. "אמנם לתושבים הגרים באזור בית כנסת זה הוקצה שטח לבניית בית כנסת ברחוב אברהם מרדכי וינגטן, אבל אין מספיק כסף כדי לבנות אותו. אספנו רק 300 אלף שקלים ואנו צריכים לפחות עוד שלושה מיליון שקלים כדי להעמיד בית כנסת ראוי, שלא נדבר על מפואר כי אז הסכום הוא גדול יותר".

בית כנסת בהר חומה

יו"ר מינהל קהילתי הר חומה, שלמה גולברי אמר כי מספר העמותות שנאבקות בשכונה להשיג בית כנסות עומד כיום על 30. "מעל עשור קיימת מצוקת בתי כנסת בשכונה. לכולם ישנה בעיה של מימון. מצפים שמשפחות צעירות יוכלו לממן. העירייה והמדינה לא עוזרים מספיק בעניין שהוא בסיסי", אמר. גולברי הוסיף: "משרד השיכון בנה בשכונה שני בתי כנסת בשכונה של 25 אלף אנשים".

בעתיד ייבנה במקום בית כנסת

גולברי עצמו אף הוא מתפלל בחניה ברחוב החבצלת משום שפרויקט בניית בית הכנסת ברחוב נחמה שנמצא בסמוך לביתו תקוע עקב קשיים כספיים. "נאסף מספיק כסף רק לשלד אבל אין עוד כדי לעשות ציפוי אבן חיצוני. מלבד בתלות בנדבנים פרטיים שלא תמיד קל למצוא אין אפשרות למינהל או לתושבי השכונה לטפל בבעיה". הפתרון על פי גולברי, חייב להיות מימון עירוני נוסף.

"האחריות לבנות את בתי הכנסת הינה של עמותות ותושבי השכונה כמו בכל מקום אחר בעיר"

תגובת העירייה: "אכן בשלב ראשון של תכנון השכונה כמות המגרשים לבתי כנסת הייתה מועטה אך הדבר תוקן בשלבים מתקדמים בבניית השכונה וטופל במהלך משותף של העירייה ומשרד השיכון להוספת יותר מגרשים עבור בתי כנסת בשכונה.

"בנושא להקמת בתי הכנסת בפועל- העירייה מסייעת ככל שניתן בהליך הבניה, בין אם בהכוונה לבניה נכונה ובין אם בהחזרי הוצאות כספיות של היטלים שונים בסכומים של מאות אלפי שקלים, בנוסף לתמיכות כספיות לבניה אך לאחר הקצאת השטחים עבור בתי הכנסת ע"י העירייה, האחריות לבנות אותם הינה של עמותות ותושבי השכונה כמו בכל מקום אחר בעיר. במידה וכל בתי הכנסת שהעירייה הקצתה היו נבנים בפועל לא הייתה טענה של מרחק הליכה גדול לבתי הכנסת".