ההפגנה היום. "מחדל אחד גדול". צילום: מטה המאבק עין כרם

תושבי עין כרם מתגייסים לעצור את התוכנית להעתקת מכללות צה"ל לקרבת השכונה. היום (יום ב'), במהלך טקס הנחת אבן הפינה במקום, קיים מטה המאבק שלהם הפגנה ראשונה, כשבמקביל הם מפיצים עצומה ומגייסים את תמיכתם של המינהל הקהילתי והחברה להגנת הטבע ואפילו גורמים בכנסת.

בעירייה מעוניינים מאוד להעביר את מכללות צה"ל מאזור גלילות לבירה, אך מתקשים למצוא להן מקום. אחרי שבוטלו התוכניות לשכן אותן בהר הצופים וביער ירושלים, כעת נתקלת גם היוזמה למקם אותן בגבעת הטרסות שבמורדות עין כרם בהתנגדות.

לתושבים לא ברור מדוע לא שיתפו אותם ברעיון, כשכרגע אין אפילו תוכנית להפקדה בוועדות התכנון. יו"ר מטה המאבק רועי שר: "מנסים לקבוע עובדות בשטח ולגזור קופונים פוליטיים. יש כאן גבעה ירוקה עם נכסי נוף בתוך השטח המיועד להכרזה על אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, ועליה הולכים לבנות 45 אלף מ"ר. הולך להיות פה מאבק בלתי מתפשר.  אין להם שום סיבה להיות כאן - זה לא עוזר לעיר, ייצור פקקים ויהרוס מקום יפהפה עם מורשת שגם שביל ישראל עובר דרכו".

כפי שדיווחנו במיינט ירושלים, כבר בשבוע שעבר שלח מטה המאבק מכתב בנושא לעירייה באמצעות עו"ד יוסי חביליו. במכתב נטען כי ללא ידיעת הציבור נערכה תחרות אדריכלים פנימית, על תוכנית שתסב לעיר יותר נזק מתועלת, וחביליו הזהיר שאם העירייה תנסה לדלג על הליכי האישור המקובלים, התושבים יעתרו נגדה. גם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם, נדרש לעניין ומתכנן לערוך דיון בנושא.

גם תושבי הפרויקטים החדשים של מורדות עין כרם, שבעבר התנהל מאבק נגד בנייתם, מצטרפים למאבק. נציגתם, דלית ארמוזה: "התוכנית הזאת היא מחדל אחד גדול שיהרוס אזור ירוק בלי סיבה מוצדקת. אף אחד מהקצינים שיגיעו לכאן לא ישתמש בתחבורה הציבורית או ברכבת הקלה – המכוניות שלהם יסתמו את כל הכבישים. אפשר לקדם באותו מקום טיילת נופית או מלונית אקולוגית".

גם הצעירים משתתפים במחאה. צילום: מטה המאבק עין כרם

במטה המאבק מציעים חלופות טובות יותר, לטענתם, ואפילו מציעים לחזור לתוכנית המקורית בהר הצופים, ליד האוניברסיטה העברית שבה ילמדו רבים מהקצינים. אופציה נוספת שהם מעלים היא בניין האקדמיה לאומנות בצלאל בהר הצופים, שיתפנה עם השלמת בניית הקמפוס החדש במגרש הרוסים. לחלופין הם מציעים את בניין הספרייה הלאומית הישן ו'מעונות האלף' לשעבר בגבעת רם, ואפילו את הבסיס הנטוש בבית זית, שלדברי שר "אמנם לא יחזק את העיר אבל לפחות לא יהרוס את הכיפה הירוקה".

רון חביליו, פעיל לשימור עין כרם: "כל יום מתגלה תוכנית ענק אחרת שמאיימת לפגוע בעין כרם, והכל בלי שיתוף הציבור ובלי המינהלים הקהילתיים. עין כרם היא אזור רגיש שדורש תכנון כולל ותוכנית מתאר".

העירייה: "אנו רואים חשיבות רבה בתוכנית להעברת המוסדות הממלכתיים לבירה, כשמאות קצינים יעלו מדי יום לירושלים ויחזקו את מעמדה כמוקד השלטון ואת המגזר הציוני בה. הקרקע  הזו נמצאה כחלופה המיטבית מאחר שהיא מיועדת לפיתוח עירוני ולא לשימור ויש בה תב"ע תקפה למבנה ציבור בהיקף של כ־25 אלף מ"ר". המגרש נמצא על ציר הקו האדום של הרכבת הקלה והוא קרוב לקמפוס האוניברסיטה בגבעת רם ונוח לגישה לבאים מחוץ לעיר. נפעל לוודא כי ערכי הטבע והסביבה יישמרו ככל הניתן במהלך הביצוע".

מהרשות לפיתוח ירושלים המקדמת את התוכנית נמסר בתגובה: "למעבר פו"ם לירושלים משמעות וחשיבות רבה ומדובר במימוש החלטת ממשלה. באתר המדובר קיימת תוכנית בנייה מאושרת ותקפה, כך שבכל מקרה המקום אמור לעבור תהליך בינוי. התוכנית המוצעת מתחשבת בערכי הנוף ולא תהיה שום פגיעה מעבר לתב"ע המאושרת. התוכנית תועבר לאישור למוסדות התכנון השונים באופן מסודר".