הדפים המפוזרים בספרייה השכונתית בארמון הנציב. צילום: פרטי

ספרים קרועים, דפים על הרצפה ובלגן גדול: כך נראית הספרייה המיוחדת בארמון הנציב, שהוקמה בתוך תחנת אוטובוס. לטענת התושבים היא הפכה מיעד אטרקטיבי למקום מוזנח. "אנחנו מסדרים את המקום - אבל בתוך יומיים הבלגן חוזר", הם אומרים בייאוש.

לפני מספר חודשים נחנך מיזם הספרייה הקהילתית. מדובר בפרויקט שבמסגרתו הופכת אחת מתחנות האוטובוס לספרייה מאולתרת שבה יכולים התושבים לקרוא ספרים או להחליף אותם

העירייה נתנה אור ירוק לפרויקט גם בארמון הנציב, כשהיעד שנבחר הוא תחנת האוטובוס העמוסה ברחוב עולי הגרדום

אלא שבשבועות האחרונים נראה כי המיזם החדש והמבטיח נשכח וכעת נותר ממנו רק מפגע סביבתי. המדרכה סביב תחנת האוטובוס מתמלאת דפים שמתפזרים, ספרי הקריאה הוחלפו באינדקסים ובספרי טלפונים ישנים, או בספרים קרועים וחסרי כריכה, וספסלי ההמתנה אינם מאפשרים ישיבה.

תושבי השכונה המבוגרים מתקשים לקבל את המצב החדש, שבו הם נתקלים מדי יום בעוד הם מחכים לאוטובוס. "רק השבוע, במשך שעתיים ניקינו וסידרנו את המקום, לקחנו את מה שלא צריך למחזור", אומרת תושבת השכונה ליאורה גולדמן. "אבל אחרי יומיים חזרתי לשם והמצב חזר לקדמותו. שוב בלגן, שוב ספרים ודפים על הרצפה. למה אני צריכה לעבור כל פעם ולראות את זה? אני שייכת לדור שבו היה לספרים ערך ופשוט כואב לי לראות את זה".

המינהל הקהילתי: "המיזם מתוחזק על ידי פעילים ומתנדבים. למרבה השמחה היענות התושבים למיזם הייתה גדולה ונתרמה כמות ספרים גדולה ביותר, פי ארבעה מהכמות שהספרייה יכולה להכיל. הסופות שהיו לאחרונה הביאו למצב בו חלק מהדפים והספרים התפזרו. המינהל נמצא בקשר עם העירייה בנוגע להוספת מדפים וארונות, כדי שאפשר יהיה לעמוד בעומס הספרים".