מחאת הפיג'מות ברובע היהודי בשנה שעברה. צילום: ציונה כהן

מחאת תושבי הרובע היהודי חוזרת: מאות מהם חתמו השבוע על עצומה הקוראת לשר לענייני ירושלים לבטל פסטיבל תרבות שאמור להתקיים בעיר. "קיומו מבזבז משאבי ציבור ומזלזל בתושבים", כתבו.

במרכזה של העצומה, שהועברה בימים האחרונים בין תושבי הרובע היהודי בלבד ותועבר בקרוב לידיו של השר זאב אלקין, עומדת הטענה לפיה המשרד לענייני ירושלים החליט לקיים פסטיבל בשכונה במהלך חודש מאי, זאת מבלי להתייעץ או אפילו ליידע את התושבים.

מי שעומדת מאחורי היא יו"ר המינהל הקהילתי של הרובע, שוש שה-לבן, שדורשת יחד עם שאר התושבי לבטל את הפסטיבל המתכונן.

לדברי תושבי הרובע, מדי שנה נערכים שני פסטיבלים בשכונה, אותם מפיקה עיריית ירושלים - פסטיבל הצלילים בין פורים לפסח ופסטיבל האור לקראת הקיץ. אל שניהם הוסיף בשנה שעברה המשרד לענייני ירושלים את פסטיבל "חנוכליים", שהתקיים ביום האחרון של חנוכה וביום שלאחריו וכעת, כך נמסר לתושבים מהמשטרה, מתכונן פסטיבל נוסף שאופיו או מהותו אינם ידועים להם.

בשיחה עם מיינט ירושלים הסבירה שה-לבן כי גם עם שני הפסטיבלים בהפקת העירייה התקשו התושבים להתמודד, כשאלפי תיירים גדשו את הרחובות בהם הם מתגוררים והקשו עליהם לחזור לביתם. לטענתה, גם כשהם מגיעים לביתם הם נאלצים להתמודד עם רעש משמעותי מהרחוב ועם אורות חזקים עד לשעות הלילה.

"ריבוי הפסטיבלים מפר את האיזון הראוי ומקשה על חיי התושבים. בתקופת הפסטיבלים עוצרים תחבורה ציבורית לשכונה, חוסמים דרכי הגעה אחרות, הרעש והתאורה של המיצגים מפריעים למנוחת התושבים, בנוסף לרעש וללכלוך של המבקרים", נכתב בעצומה. "תושבי האזור מודעים לכך שהעיר העתיקה היא אתר התיירות מספר 1 בירושלים ובארץ ועדים לבואם של המוני מבקרים בשנה. עם זאת, יש חשיבות רבה בשמירת האיזון בין מרכז תיירות לאזור מגורים".

השר אליקין. צילום: גיל יוחנן

שה-לבן מוסיפה כי חשוב לה ולתושבים לציין שהם לא נגד התיירות באזור. "אנחנו מברכים עליה וחשובה לנו נוכחותם של התיירים", היא אומרת, "אבל אנחנו רוצים תיירות עם שכל. בתקופה הזאת שבין ל"ג בעומר ויום ירושלים מגיעים מדי יום אלפי תלמידים לרובע לסיורים של בתי הספר. אי אפשר גם ככה לצאת מהבית מרוב עומס והם רוצים להוסיף לנו עוד פסטיבל? מדובר בבזבוז של משאבי ציבור ובזלזול בתושבים".

אל תושבי הרובע היהודי, שהחליטו כי העצומה תישמר בפרופיל נמוך ותעבור ביניהם בלבד, הצטרפו בחתימה גם תושבים מהרובע הארמני שסובלים גם הם מאותן המגבלות בעת קיומם של הפסטיבלים ברובע. "כל הכבוד לשר שרוצה להשקיע ולעזור, אבל הוא חייב לשתף אותנו או לפחות להתייעץ איתנו", סיכמה שה- לבן.

אין זו הפעם הראשונה שהתושבים יוצאים במחאה נגד אירועי התרבות שמפריעים לשלוות חייהם. בעבר הם כבר יצאו נגד תהלוכות בר המצווה וכן קיימו מיצג יוצא דופן בו התחפשו חלקם לאסירים כדי להמחיש את העובדה שהם מרגישים כלואים בבתיהם בזמן אירועי התרבות הרבים באזור.

ביקשנו את תגובת המשרד לענייני ירושלים אולם היא טרם נמסרה.