העשן מהשכונות הסמוכות לפסגת זאב. צילום: באדיבות התושבים

הקרב נגד שריפות הזבל: תושבי פסגת זאב מזרח יצאו למאבק במטרה לסיים את דליקות הענק בשכונות הערביות הסמוכות. הסיבה: העשן המיתמר מהן מזהם את האוויר ופוגע בתושבי הפסגה. כעת הם טוענים כי למרות שפנו לעירייה בנושא, שום דבר לא נעשה

כבר תקופה ארוכה שתושבי פסגת זאב סובלים משריפת הזבל בשכונות שסביבן. השבוע, כך הם טוענים, כמות השריפות הללו הגיעו לשיא חדש . "בכל לילה הם שורפים את הזבל וכמויות האשפה שנערמות שם הן עצומות. את מה שלא מצליחים לפנות פשוט שורפים", מסבירה ורד שלום, תושבת השכונה. "אני לא מצליחה לדבר בגלל העשן שסתם לי את הגרון". 

תושבת נוספת בפסגה מספרת על ריח חזק של עשן וזיהום אוויר קשה. "זה פשוט נוראי, גם כשאני יוצאת מהשכונה אני מרגישה שהריח עוד נשאר איתי", היא אומרת.

לטענת התושבים, הם פנו בנושא מספר פעמים לעירייה ולמשרד לאיכות הסביבה, אך לא קיבלו מענה

העירייה: "מחנה שועפאט נמצא באחריות אונר"א. בראס חאמיס, ראס שחאדה וכפר השלום, אנו מפנים את האשפה באמצעות קבלנים והרחבנו את שירותי הניקיון באופן שמונע שריפת אשפה. תתבצע פניה למנהיגות המקומית בנושא".

המשרד להגנת הסביבה: "השכונות בשטח ירושלים, אך מאחר והן מעבר לגדר, איסוף הפסולת מבוצע באמצעות קבלן מטעם העירייה. תקצבנו מאה מיליון שקל לשדרוג תשתיות הפסולת בשכונות הערביות, והתכנית תיושם בשלוש השנים הקרובות. יחד עם זאת, הממשלה החליטה לא לכלול במסגרת זו את השכונות שמעבר לגדר ההפרדה, לאור העובדה שהמל"ל מרכז עבודת מטה בנוגע לניהול שכונות, ולפיכך המשרד אינו מבצע אכיפה באזורים אלו".