גן המשחקים ברחוב משטרת היישובים. צילום: אביעד יחזקאל

גן מסוכן: מתקני משחק בגן המשחקים ברחוב משטרת היישובים בשכונת פסגת זאב מהווים מזה מספר חודשים מפגע ביטחוני עבור ילדי השכונה הנוהגים להגיע למקום בשעות אחר הצהריים. אך לאחרונה רצפת הגן העשויה גומי הושחתה וברובה נפערו חורים, המתקנים מוזנחים ועלה החשש כי אינם עומדים בתקן של מכון התקנים.

באשר לבדיקות בטיחות, התקן קובע כי יש לערוף בדיקות בטיחות למתקני משחקים בשלוש רמות: בדיקה חזותית חודשית של נציג מטעם בעל המתקן, בדיקה שנתית של מהנדס מורשה ובדיקת מעבדה אחת לשלוש שנים. לאור הרגישה הנדרשת בהפעלת מתקני משחק אימץ מכון התקנים את התקן האירופי הנחשב לאחד המחמירים בעולם.

שלט תקינות הגן. צילום: אביעד יחזקאל

אביעד תושב השכונה אמר בשיחה עם מיינט ירושלים: "אני נאלץ לנסוע עם הילדים לגנים אחרים בשכונה. גם ככה השכונה שלנו דלה מבחינת גני משחקים המיועדים לילדים, אני מקווה שהגורמים הרלוונטיים יטפלו בנושא בהקדם לפני שאחד הילדים ייפגע".

יו"ר תנועת התעוררות והמועמד לראשות העיר עופר ברקוביץ' מסר: "לא יעלה על הדעת שברקת ישקיע כספים פוליטיים אדירים ובאירועים שלא בהכרח נדרשים ולא ישקיע בתשתיות ובשכונות. פניתי למנהל אגף שפ"ע במטרה להביא לטיפול מהיר בגן המוזנח והלא בטיחותי. הוא יידרש לעניין ואני מודה לו על כך".

"תחזוקת מתקני המשחקים במגרשים ציבוריים והמגרש עצמו, הינה באחריות הרשות המקומית, במקרה זה עירית ירושלים. התחזוקה אמורה להתבצע לפי הוראות התקן והחוק", נמסר ממשרד הכלכלה שאוכף את מכון התקינה.

 צילום: אביעד יחזקאל

על פי ההוראות, אמורה העירייה לתחזק את המתקן באופן שוטף במצב תקני ובמסגרת זאת גם לבצע בדיקות חודשיות, בדיקות שנתיות באמצעות מעבדה מאושרת. כמו כן קובע החוק כי על הרשות להתקשר עם מכון התקנים לצורך פיקוח על התחזוקה ולקבל על כך היתר לסמן את המתקנים והאתר בתו תקן.

העירייה: "גן המשחקים יטופל מבחינה בטיחותית באופן מידי, ובהמשך אף ישודרג. במסגרת השדרוג מתוכננת החלפת כלל מתקני הגן, התקנת משטח בטיחות חדש ותוספת הצללה מעל מתקני המשחק, בנוסף יותקן רהוט גן חדש בכל הגן.

"כל הגנים המחודשים והמשודרגים הוקמו בהתאם לתקנים המחמירים ביותר של מכון התקנים, לשמירה על בטיחותם של הילדים, ומפוקחים כנדרש על ידי העירייה - על מנת לשמור על רמת הבטיחות. בשנים האחרונות התקנים השתנו וגנים שהיו בתקן עבר, לא היו מקבלים היום תקן, אך הם נמצאים במצב בטיחותי סביר. העירייה תשדרג את אותם גנים במהלך השנים הקרובות, ותביא אותם לרמת בטיחות תקנית. יש לציין כי הדבר נמצא בתכניות העבודה של האגף לשיפור פני העיר".