הפקקים הבוקר במשכנות האומה. צילום: יעקב ארמן

כמחאה על הקמת החניונים הזמניים ועבודות האפר תושבי משכנות האומה חסמו את הכניסה לעיר לכחצי שעה ומבטיחים: "זו לא תהיה הפעם האחרונה שנחסום את הכבישים".

שיירת של עשרות מכוניות של תושבי המשכנות שיבשו הבוקר את הכניסה לעיר במחאה על ההחלטה שמוביל ניר ברקת לבניית חניוני אוטובוסים תפעוליים בתוך השכונה, בצמוד לבנייני מגורים וגני ילדים

התושבים טוענים כי העירייה פועלת בחיפזון להכשיר כעת שני חניוני אוטובוסים תפעוליים בניגוד להחלטות שהיא קיבלה בוועדות העירוניות לתכנון ובנייה, וכן בניגוד לתסקירים סביבתיים שמצביעים על סיכון בריאות התושבים וגני הילדים ובניגוד להנחיית משרד הבריאות שהורה להפסיק את העבודות.

כמו כן, התושבים מתלוננים על סבל רב שנגרם להם מזיהום אוויר, אבק ורעש בלתי סביר כתוצאה מעבודת העירייה בכניסה לעיר.

כחלק מהמחאה, התושבים תלו הבוקר עשרות שלטי מחאה בכל רחבי השכונה, ביניהם כתוב: "ניר ברקת מרעיל את הבריאות שלנו" , "ניר ברקת מזהם אותנו" ו-"ניר ברקת מסכן אותנו". בנוסף, הם פרסמו סרטונים ברשתות החברתיות בהם מופעים קשישים בשכונה המעידים על סבלם המתמשך ועל התדרדרות בבריאותם לצד הורי ילדי גנים הקוראים לעזרה.

"ניר ברקת מרעיל את הבריאות שלנו". הפקקים הבוקר במשכנות האומה. צילום: יעקב ארמן

"יש פה שלושה בעיות עקרוניות שאנחנו מתנגדים אליהן", אמר יהודה אוליבה תושב השכונה, "הקמת שני חניוני אוטובוסים זמניים אחד מתחת לחלון שלנו ברחוב היכל המשפט, אחד נוסף בבית החייל שבסמוך אליו יש חמישה גני ילדים בו לומדים כמאה ילדים ועבודות האפר להקמת החניונים".

אוליבה הוסיף: "העירייה משקרת כשהיא אומרת שהחניון יחיל 60 מקומות חניה לאוטובוסים. הרכבים האלה מגיעים לרחוב ,מתדלקים הנהג לוקח הפסקה של כמה דקות ויוצא ואת המקום שלו תופס אוטובוס אחר". 

אוליבה גם מוחה על הדרך שבה מתבצעות העבודות להקמת החניון. "לצורך הקמת החניון בהיכל המשפט הקימו פה סוג של מפעלי גריסה. יש פה סלעים אדירים ובתהליך הוצאת הסלעים יש המון אבק. העובדים לא מרטיבים את הסלעים כדי להפחית את האבק שמגיע לבתים שלנו אולי רק כשיש פקח במקום. אי אפשר לפתוח חלון כל האוויר מלא אבק".

תושבת מרחוב זבולון המר בשכונה שלקחה חלק במחאה אומרת ש"התושבים שמחים להיות חלק מפיתוח פרוייקט הכניסה לעיר, אך לצערנו הצרכים הבסיסים ביותר של התושבים בשכונה לא הובאו בחשבון על ידי המתכננים והמבצעים בדרגים השונים והרעש הצפירות אדי הדיזל והאבק הם בלתי נסבלים ועל זה עוד מתכננים שני חניונים תפעוליים לאוטובוסים. חייב להימצא פיתרון אחר בדחיפות".

ד"ר אופיר לנג, יו"ר המנהל הקהילתי לב העיר: "לא יעלה על הדעת שעיריית ירושלים תנהג בכזה חוסר רגישות ופגיעה כל כך קשה בתושבים, בקשישים ובילדים. מאז החלו העבודות התרענו על הסכנות הקיימות ואף הבאנו מספר חלופות. טוב תעשה העירייה אם תפעל לפי כללי התנהלות תקינים, תעצור את העבודות ותעתיק את בניית החניונים למקום שאינו יסכן את בריאות התושבים והילדים".

תושבי משכנות האומה מבטיחים כי אם העירייה לא תענה לדרישותיהם העתקת החניונים למקום אחר הם ימשיכו בצעדי המחאה שלהם ויחסמו שוב את הכניסה לעיר.