המכתבים של בני הנוער ועיריית ירושלים

"האם בית כנסת חשוב יותר מדיני נפשות?", תחת הכותרת הזו פנו לעירייה עשרות בני נוער מנווה יעקב בדרישה למנוע את הריסת מבנה מוקד הנוער בשכונה הנמצא בסכנת הריסה לטובת הקמת בית כנסת במקום.  

"אנחנו אולי כבר לא רוב, אבל אנחנו כאן, וכאן כדי להישאר. גדלנו פה, ויודעים שיש כאן משהו ששווה להילחם בשבילו, למרות הקושי יש לנו תקווה. אנחנו דורשים להשאיר את המקום שלנו כמו שהוא, זו לא בקשה גדולה, רק רוצים את השקט והביטחון האישי שלנו", לשון המכתב.

המבנה קיים בשכונה קרוב ל-30 שנה ומאז מהווה כמרכז טיפולי עבור התושבים. מחציתם מוכרים ומטופלים בשירותי הרווחה. התלמידים בשכונה, לדברי גורמים ברווחה, סובלים מפערים לימודיים וקשיי שפה וקליטה. המרכז, שעתידו לוטה בערפל מעניק לאותם צעירים הזדמנות לצמצם פערים לימודיים ומעניק להם כלים ואסטרטגיות למידה.

ליאור (שם שמור במערכת), נער המטופל במוקד כתב: "הגעתי למרכז לפני שנתיים, וכיום אני מתייעץ, נח מכל הבלגן שיש לי בראש ובחיים. אני נמצא במקום ששומעים אותי ורוצים לסייע לי. אני מרגיש פה כמו אדם שווה לכולם, בן אדם שמגיע לו לחלום ולהצליח, זו בעצם לידה מחדש. המקום חשוב לי".

"המוקד הפך לתחליף לרחוב הקשה, למקום בו יכולתי להגיע להירגע, לנוח, לאכול משהו להתחמם ולעשות סדר במחשבות שלי", כתב נער אחר.

גם סטודנטיות ללימודי עבודה סוציאלית מאוניברסיטת אריאל המבצעות את הכשרתן המעשית מתריעות בפני הריסת המבנה ומסבירות כי מוקד הנוער מהווה נקודת מפלט אחרונה עבורם. "פינוי מבנה זה הינו עוול לבני הנוער שמקבלים סיוע במוקד ועלול לגרום להחמרה במצבם הנפשי וההתנהגותי . זהו המבנה האחרון בשכונה מלבד ה'קלאבהאוס', שמסמל את קיומם ומקומם של בני נוער שאינם מגיעים מצביון חרדי בשכונה. הריסה של מבנה זה משמעותה מחיקה של הזהויות הנוספות בשכונה", כתבו.

בחודש נובמבר פרסמנו כתבה על מבנה ה'קלאבהאוס' שבשכונה, לפיו העירייה מתכננת לבנות בית כנסת במקום מה שלטענת התושבים יביא לסגירת המקום. מהעירייה אז נמסר: "אנו בוחנים מספר חלופות להפרדת השימושים"

העירייה: "הדברים אינם נכונים לחלוטין. אין כל פגיעה בפעילות קידום הנוער, והם ימשיכו לפעול כל העת. מבנה קידום הנוער יעבור לקומה חדשה שתיבנה מעל ה'קלאבהאוס' הסמוך והוא וימשיך לפעול במיקום הנוכחי עד לסיום בניית המיקום החדש".