חניון בית החייל. צילום: אופיר לפלר

בית המשפט נעתר לבקשת הורי ילדי הגן במשכנות האומה והורה בצו ארעי על הפסקת בנייה בחניון בית החייל הסמוך. את ההחלטה קיבל היום (ג') שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אברהם רובין, וזיכה את הורי ילדי הגן ברחוב שאלתיאל בניצחון קטן.

בעתירה שהגישו 34 הורים, יחד עם סיעת 'התעוררות', כנגד ראש העירייה ניר ברקת והעירייה, טענו כי עבודות הבנייה המתבצעות בחניון הסמוך לגני ילדיהם, במסגרת עבודות הפרויקט 'שער העיר' שיעביר בין היתר את חניון אגד למקום, עלולות להיות מסוכנות לילדיהם.

על פי הנכתב בעתירה, תחילת העבודות נעשו ללא כל בדיקה או תסקיר בדבר זיהום האוויר הצפוי מהפעלת החניון או בדיקה הנוגעת להשפעת העבודות בשטח על בריאות ילדי הגנים או התושבים הגרים בסמוך

הדחפורים בבית החייל. צילום: יואב דודקביץ'

עוד טענו ההורים כי העירייה החלה בביצוע העבודות ללא שהיא מראה כל מקור חוקי לכך ומבלי לבצע בדיקה של ההשלכות הסביבתיות, ללא שפרסמה לתושבים ומבלי שנתנה להם אפשרות להתנגד.

כפי שפורסם במיינט ירושלים, עבודות הבניה המתבצעות באזור פרויקט היוקרה 'משכנות האומה', מתרכזות בהכשרה של שני חניוני אוטובוסים והעבודות עליהם הופכים את חיי התושבים וילדי הגנים הסמוכים לסיוט

"אני לא יכולה להבין איך העירייה מאשרת חניון כזה גדול ומזהם במרחק של כמה מטרים מגני ילדים. זה מפחיד פה את כל ההורים, אני לא חושבת שמישהו ירצה להשאיר את הילד שלו פה במידה והחניון יקום", אמרה אם לילדה בגן בשיחה עם מיינט ירושלים.

בהחלטתו, קבע השופט רובין כי מכתב של מומחית אשר צורף לעתירה שכנע אותו כי עלול להיגרם לילדים נזק חמור אם לא יינתן צו ארעי ובשל כך אסר כל ביצוע עבודות חפירה או חציבה במתחם החניון, עד להחלטה אחרת.

יהונתן בלום מועד הורי הגנים מסר: "בית המשפט הבין את מה שמשרד הבריאות הבין - עיריית ירושלים והעומד בראשה ניר ברקת - פועלים בניגוד לחוק ולכל הליך תקין תוך סיכון הילדים שלנו. הגיע הזמן שהעירייה על אגפיה השונים, תפעל לטובת התושבים והילדים בעיר".

עו״ד שמחה רוטמן המייצג את ההורים:"העתירה מצביעה על פעילות של העירייה בחוסר סמכות ובחריגה מכללי מנהל תקינים. יש לקוות שהעירייה תיקח את החלטתו של השופט מהיום כאיתות אזהרה ותחזור בה מכוונותיה לפעול תוך עקיפת הוראות החוק".

אלעד מלכא, חבר מועצת העיר ('התעוררות') שפועל יחד עם ההורים: "הצפצוף על החוק והזלזול בתושבים חייבים להיפסק. אי אפשר לקחת את ילדי גני הילדים כשבויים של פרויקט הכניסה לעיר ולפגוע בבריאותם. חבל שנאלצנו להגיע בשביל זה לערכאות משפטיות אבל לא נחסוך בכלים העומדים ברשותנו בכדי לשמור על ילדי ירושלים".

העירייה: "מדובר בצו ארעי שניתן במעמד צד אחד ללא בדיקת העובדות, ואף בטרם התקבל בעירייה. נגיב לכל הטענות כראוי בבית המשפט. נחזור ונאמר כי אין ולא תהיה פגיעה בבריאות תושבי וילדי העיר.

"צוות פרויקט הכניסה לעיר פועל על פי כללי העבודה המחמירים ביותר וחוות הדעת הסביבתית שהזמינה העירייה. חוות הדעת שבוצעה היא בהתאם לקריטריונים של המשרד להגנת הסביבה וקובעת באופן ברור וחד משמעי כי הפעלת חניון האוטובוסים הזמני עומדת בכל תקני איכות האוויר, ולא תסכן איש עם הפעלתו. לכל אורך הדרך העירייה עומדת בקשר רציף עם התושבים ועושה את כל המאמצים לשמור על שגרת חייהם, וכמובן להגן על בריאותם".