תלמוד תורה. צילום: חיים צח

קרית יובל בוערת. ישיבת הנהלה סוערת התקיימה אמש (א') במינהל קהילתי 'יובלים' סביב מתווה הגנים החרדים שהעירייה מתכננת להקים בשכונה כחלק ממתווה ברקת. מדובר ב-24 גנים: 16 גנים חדשים ועוד 8 גנים פיראטיים שהעירייה מתכננת להסדיר. גורמים במינהל אומרים שהעירייה מפעילה עליהם לחצים אדירים לאשר את המתווה, אולם במינהל ללא ממהרים ליישר קו. "לפני שבכלל נדון בנושא אנחנו רוצים אסמכתא שמדובר במסמך סופי". העירייה: "הטענות אינן מדויקות".

החשש: גנים נוספים בשנה הבאה

החשש של המינהל הוא שבשנה הבאה יקימו גנים נוספים. מנגד פעילים ב'קרית יובל חופשית' טוענים המנהל יכול להתנגד לכל תכנית עד לכניסת ראש העירייה הבא.

לפני כחודש הנהלת המינהל הקהילתי יובלים קיבלו לידיהם רשימה ובה פירוט גני הילדים החרדים שהעירייה רוצה להקים בשכונה המעורבת. אתמול (א') התקיימה ישיבת הנהלה של המינהל הקהילתי במתנ"ס רמת שרת. הדיון האחרון בסדר היום הוקדש ליחסי המינהל מול העירייה כשהכוונה היתה לעלות את מסמך העירייה בנוגע להקמת גני הילדים לדיון חברי ההנהלה.

הצטרפו עכשיו לערוץ הטלגרם של מיינט ירושלים - כל החדשות המבזקים והעדכונים 24 שעות ביממה

למרות שבמינהל הקהילתי יש גורמים שמבינים כי קיים צורך חרדי לגני ילדים בשכונה ומוכנים לקבל מציאות שבה יקומו מספר גנים בשלב זה הם מתנגדים. "יש כאן שתי בעיות מרכזיות", הסביר גורם במינהל, "מדובר במספר גדול מאוד של גנים שהעירייה רוצה להקים בשכונה, הרבה מעבר לצורך החרדי, כלומר משהו שלדעת כולם עלול לפגוע במרקם השכונתי".

לטענת אותם גורמים במינהל הצורך החרדי לא עולה על 14 גנים כולל הסדרת הגנים הפיראטיים. עוד טוענים כי חלק מאותם 600 ילדים חרדים כלל לא גרים בשכונה ובעירייה פשוט לא נותנים להם מענה ראוי בשכונה ממנה הם מגיעים.

בנוסף, החשש של המינהל הקהילתי שלא מדובר במסמך סופי: "אף אחד לא אומר לנו האם המסמך הזה סופי. האם הדרישה להקים 24 גנים היא רק לשנה הבאה ובשנה הבאה יהיה סבב נוסף של חלוקת גנים". כזכור לאחר פרסום המתווה מנכ"ל העירייה, אמנון מרחב דיבר גם על כוונה להקים 30 גנים בשכונה עבור המגזר החרדי.

תושבים ששימשו משקיפים בישיבת ההנהלה ביקרו בחריפות את התנהלות המנהל. לטענתם העלאת הסוגיה היא לא רצינית כשעל סדר היום נושאים לא פחות דחופים. "המנהל צריך להתנגד לכל התכנית עם הודעתו של ראש העירייה, ניר ברקת כי לא יתמודד לקדנציה שלישית. צריך לחכות לראש העירייה הבא, ולראות מה הוא מתכנן לעשות", מסרו.

הטענה: העירייה פוגעת בתקציבים כתוצאה מהתנגדותם

מנגד בהנהלת המינהל נשמעו טענות כי העירייה פוגעת בתקציבי המנהל כתוצאה מהתנגדותם למתווה. "מדובר בסכומי כסף גדולים, האגודה לקידום הספורט העבירה למנהל תקציבים עבור התעמלות אומנתית שאנחנו מקיימים במנהל. זהו כסף שמגיע מהטוטו דרך העירייה אלינו, אבל בעירייה פשוט לא מעבירים לנו את הכסף. מדובר בסכומים מ-2015". לטענתם בעירייה גם תוקעים תקציבית פרויקטים אחרים שהגישו.

יו"ר המינהל הקהילתי, רוני שרון התייחס לדברים: "כשיהיה מסמך סופי נדון בו שוב בישיבת הנהלה". שרון ביקש להעביר מסר גם לראש העירייה שיבוא: "לא משנה איזה ראש עירייה ייבחר הוא חייב לתת מענה לאוכלוסייה הפלורליסטית של השכונה לפני שמשנים את צביונה. התייחסות לגנים הציבור החרדי צריך להיעשות בצורה שקולה. ולא לגרום לזה שיהיו מאה גנים של ציבור מסוים שלא ישנו את מרקם השכונה".

חבר מועצת העיר, איתי גוטלר ('ירושלמים'): "קידום מתווה הגנים במתכונת הנוכחית לא מקובלת. על העירייה להפחית משמעותית את כמות הגנים המוצעת, לפעול להצמיד אחרים לבית וגן, לסגור גנים בבתים פרטיים ולקדם תכנית אסטרטגית עם המינהל להשקעה כלכלית משמעותית בציבור הפלורליסטי בשכונה".

עינב בר-כהן. צילום: יואב דודקביץ'

חברת מועצת העיר עינב בר כהן ('התעוררות'): "תכנית החלוקה הכושלת של ברקת והנציגים החרדים מ'דגל התורה' שנחתמה במחשכים ללא שיתוף התושבים ונבחרי הציבור שוב נותנת אותותיה. הפעם תושבי קרית יובל הם הנפגעים.. אסור ששיקולים פוליטיים זרים יכריעו  את עתידה של העיר אלא רק טובת התושבים ועל כך אנו נלחם לצידם".

"הטענות אינם מדויקות"

העירייה: "טענות המינהל הקהילתי יובלים אינן מדויקות בלשון המעטה. העירייה הציג בפני המינהל הקהילתי בשקיפות גמורה את מתווה השכונות המעורבות. הוצג הצורך בהסדרת גני הילדים הפועלים כיום בשכונה - דבר שהנהלת המינהל הקהילתי עצמה דרשה לאורך השנים - ובמסגרת זו הוצגו חלופות תכנוניות מוצעות ע"י העירייה. העירייה ביקשה התייחסות ההנהלה לחלופות התכנוניות לגנים הקיימים ועד היום בחלוף כשנה לא מצליחה הנהלת המינהל להציג שום עמדה קונקרטית."