עוזי נרקיס. צילום: תכנית אב לתחבורה

תושבי רמות, פסגת זאב, הר חומה ושכונות נוספות סובלים מעומסי תנועה בעיקר מהלך הבקרים. צוות תכנית אב לתחבורה בירושלים, שמטרתו לספק מידע אנליסטי ולחזות מגמות עתידיות בנוגע להרגלי צריכת התחבורה בעיר, מבצעת בימים האחרונים תכנית פיילוט ייחודית בפסגת זאב. המטרה: לקבל נתונים לגבי עומסי התחבורה ולמצוא להם פתרון הולם.

גורם בתוכנית אמר לחדשות מיינט: "מדובר בתכנית ייחודית שמטרתה להשיג נתונים שונים בנוגע למצב הפקקים בפסגת זאב. הכוונה לקחת את הנתונים ולבנות תוכנית פעולה. הרחפן מאפשר לקבל נתונים בזמן אמת".

עוזי נרקיס ב-8 בבוקר. צילום: תכנית אב לתחבורה

לדבריו של הגורם, המהלך נחשב לפורץ דרך מבחינת עיונית והוא מהווה נדבך נוסף בגיבוש דרך הפעלה של המשרד לבעיית הפקקים ההולכת ומתגברת.

בכך מצטרפת תכנית אב לפרויקט הפעלת רחפנים אוויריים שהחל לפני כחודש לשימוש על ידי אגף התנועה במשטרת ישראל ושמטרתה שונה ומיועדת לאכוף עבירות מהירות ועבירות תנועה אחרות.

פסגת זאב. צילום: תכנית אב לתחבורה

לפני כשנה פרסמנו כי על מנת לצמצם את הפקקים בצפון העיר, מתוכנן להיבנות מחדש צומת הגבעה הצרפתית. הצומת הפקוק יזכה לשתי מנהרות - אחת למעלה אדומים והשנייה לפסגת זאב. ההערכה לבנייה: ארבע שנים. בנוסף, בשכונת פסגת זאב מרכז, בשדרות סיירת דוכיפת נבנה בימים אלו נתיב תחבורה ציבורית לו מתנגדים תושבי הרחוב. בנוסף, בעקבות פרויקט JNET, רשת הרכבות הקלות החדשה של ירושלים, רוב תושבי העיר יסבלו מפקקים שצפויים להסתיים רק בעוד שבע שנים.

בעלי חברת TSR המתמחה בצילום אווירי באמצעות רחפנים, מסביר כי מדובר בפרויקט מורכב וחשיבותו עליונה למצב העומסים והתנועה המתרחשים ברחבי ירושלים.
"לרחפנים יש ערך מוסף כאשר ניתן תיעוד עפ״י זמנים מוגדרים, ניתנת יכולת לנתח ולהבין את המתחרש בכבישים באמצעות מצלמות ברזולוציות גבוהות 4k, היכולות של כלי הטיס להיות דינמי ולנטר, יכולת לשהות בגבהים משתנים עד לגובה של 100 מטרים בסופו של דבר מאפשרת יכולת ניתוח גבוה", מסרו בחברה.

יוסי סעידוב ממקימי 15 דקות ארגון צרכני התחבורה הציבורית: "סלילת עוד כבישים ועוד נתיבים רק מעלה את כמות הרכבים הפרטיים לכביש ומגדילה את הפקקים. הפתרון הוא קיצור זמני הנסיעה התחבורה ציבורית באמצעות קווים ישירים לאזורי התעסוקה והקצאת נתצ"ים גם בתוך השכונות. הצעדים הראשונים של תכנית אב לתחבורה בפסגת זאב מעודדים ויש לעשות זאב גם בשכונות אחרות".