מערכת כריזה. אילוסטרציה: freepik

המאבק על כריזת השבת בגילה נמשך: בעיצומה של הסופה שפקדה את העיר בסוף השבוע, הגיעו פקחי העירייה לבית הכנסת חזון נחום בגילה על מנת להסיר ארבעה רמקולים מגג המבנה המשמשים כצופרי זמירות לקראת כניסת השבת.

פעולה זו בוצעה לאחר שתושבים בשכונה התלוננו שהמוסיקה הדתית מושמעת בווליום גבוה וגורמת למטרדי רעש לתושבים רבים. לאחר שרב השכונה, הרב שלזינגר התערב הוחזרו הרמקולים למקומם ביום למחרת והוסכם כי בין הצדדים תתקיים פגישה ובה יסדירו את הנושא.

בקיץ שעבר נעשה ניסיון כדי להגיע לגשר בין הצדדים. יו"ר המינהל הקהילתי, עופר איובי הגיע להבנות עם המפעילים שהינם שייכים לעמותה פרטית וכי הצופרים יופעלו באופן שלא יפריע לתושבים ומאידך יאפשר השמעת המנגינה תוך התחשבות בשני הצדדים.

הרב אליהו: "זו פשוט התנכלות. אנו לא בית הכנסת היחיד בישראל שמשמיע מזמורים לכבוד שבת. תושבים רבים שמחים על הכריזה, כל אחד מוזמן לבוא ולשמוע 20 דקות לפני כניסת השבת מנגינה למשך שתי דקות. הרמקולים מוצבים כבר שנים על גג בית הכנסת. אם היינו מוסלמים מישהו היה נוגע ברמקולים?".

קראו גם: אחרי גילה, צופרי זמירות שבת הוצבו גם בקרית יובל: "אם צריך נצא למאבק אלים"

עוד הוסיף הרב ושאל: "שתי דקות בערב שבת זה מה שגורם לסובלנות לפקוע? זה מנהג מתקופת המשנה שמכריז על כניסת השבת. בתל אביב הנושא בגיבוי מוחלט של העירייה וכאשר פנו תושבים להתלונן המחלקה המשפטית גיבתה את הפעילות. כאן בירושלים יש הרגשה של התנכלות. בכל שכונה בירושלים משמיעים את המנגינה, אני שמחה שהיא תנוגן בחזרה ביום שישי".

לטענת הרב, בעיריית תל אביב התושבים קיבלו גיבוי מוחלט מהעירייה כאשר הם פנו למחלקה המשפטית. "בירושלים יש הרגשה של התנכלות. בכל שכונה בירושלים משמיעים את המנגינה, אני שמחה שהיא תנוגן בחזרה ביום שישי", מסר הרב.

העירייה: "הצבת רמקולים ללא אישור על מבנים ציבוריים וכריזה בהם ללא אישור ותוך יצירת מטרדים הינה מנוגדת לחוק. לאור כך ובעקבות תלונות רבות שהגיעו אלינו הזמינו גורמי האכיפה את בתי הכנסת לשימועים ובהם הובהר להם האיסור לשימוש ברמקולים. על אף השימוע המשיכו הפרות החוק והמטרדים הצטברו תלונות נוספות על הפרת החוק בחודשים האחרונים".