בית כנסת חדש ייבנה בפסגה. אילוסטרציה: shutterstock

בית כנסת למתפללים פיקטיביים: בניגוד למתווה של ראש העירייה ניר ברקת, ותוך חשש לאי־עמידה בקריטריונים, קיבלה עמותה חרדית אישור להקים בית כנסת חרדי במבנה עירוני בפסגת זאב. מועצת העירייה אישרה את הבקשה, אך לטענת סגנית ראש העירייה יעל ענתבי, שמתגוררת בשכונה, מדובר בלא פחות מאשר הונאה וניסיון לקבל שטח ציבורי בדרכים לא כשרות.

בבדיקה מקיפה שערכה גילתה ענתבי כי רבים מהחתומים על הבקשה אינם עומדים בקריטריונים. בבדיקה מדגמית של 21 מתוך 65 המבקשים עלה כי חלקם כלל אינם גרים בשכונה. אחד מהם עזב בכלל את העיר. גם בין אלה שגרים בשכונה היו מי שהודו שהם מתפללים בבתי כנסת אחרים, שאינם של העמותה.

מהבדיקה מתחזק החשש שמדובר בהונאה, כיוון שצריך לפחות 50 חתימות של מתפללי בית כנסת כדי להקצות להם מבנה. למרות זאת הבקשה אושרה בתמיכת ברקת, חבר המועצה משה ליאון והחרדים.

ענתבי הודיעה שתפנה בנושא למבקרת העירייה. "לא סביר להעביר מבנים, לאשר הקצאות או להעניק רשות שימוש על סמך חתימות לא מאומתות", אמרה. "להערכתי זה לא המקרה היחיד, ויש הקצאות נוספות שאושרו על סמך חתימות, כשמאחורי המבקשים אין פעילות אמיתית".

מעבר לכך טוענת ענתבי כי לעמותה אין אישור ניהול תקין ברשם העמותות, ובדוחות הכספיים שלה משנת 2016 אין כל ראיה לכך שהיא מפעילה בית כנסת, אלא רק 'כולל' לאברכים.

המבנה שבמחלוקת נמצא ברחוב סיירת גולני 7 וחברי העמותה מתפללים בינתיים במקלט. לפני חודשים ספורים כבר אישרה העירייה שטח לבית כנסת באזור, ברחוב הסיירת 30, וחלק מהחתומים על הבקשה הודו שהם מתכוונים להתפלל בו. כך שלא ברור אם יש צורך אמיתי בהקצאה החדשה.

מעבר לכך, ההקצאה חורגת לכאורה מההסכמה שהושגה עם הסיעות החרדיות להימנע מקידום מוסדות ציבור בפסגת זאב שישנו את אופי השכונה.

העירייה: "מנהל המינהלת למבני דת בדק מבעוד מועד את חתימות המתפללים שצורפו לבקשת העמותה ומצא כי מספר החתימות התקינות עולה בקנה אחד עם הנדרש בנוהל ההקצאות. לאור פנייתה של חברת המועצה ענתבי נערכת בימים אלו בדיקה נוספת של החתימות, מעבר לנדרש.

"העמותה המציאה מרשם העמותות אישור חלופי לאישור מינהל תקין שתקף עד סוף השנה. בין מטרותיה המאושרות של העמותה נמצאת הקמת בית כנסת, מה גם שהיא מפעילה בית כנסת כיום והעירייה מכירה בצורך שלה בהקצאה למטרה זו".