זירת האירוע בבקעה. צילום: דוברות זק"א

שלושה חודשים עברו מאז אירע פיצוץ בלון הגז בחניון בניין מגורים ברחוב דן בשכונת בקעה שגרם למותו של אחד הפועלים. אלא שמאז חייהם של דיירי הבניינים הסמוכים הפכו לסיוט, לטענתם חברת הגז לא ממהרת כדבריהם להתקין רשת גז חדשה, דבר שמעכב את ההיתרים והאישורים של מנהל הגז.

"קרוב לחודשיים וחצי שאנחנו נאלצים לבשל על פלטה, איכות החיים שלנו נפגעה, רוב הדירות היו מחוממות באמצעות גז. אנו נאלצים למצוא פיתרונות בימים קרים", הסביר תושב שביתו נפגע באסון, יאיר מרוקו לחדשות מיינט, "בתי אב מנותקים מגז, משפחות שלמות נפגעות, לטעמי הם נוהגים בבטלנות. מנהל הגז הטיל מטלות כבדות על חברת הגז בעקבות האסון, גם אם חברת הגז תסיים את עבודות התשתית ייקח עוד המון זמן עד שיחברו אותנו למקור גז, אני קורא לכל הגופים להפסיק עם הסחבת".

הדירה שנהרסה. צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה מחוז ירושלים

מחקירת כיבוי וההצלה במחוז ירושלים עלה כי באחת הדירות עבדו טכנאי גז ופועל שעות לפני שאירע הפיצוץ. בשלב מסוים, במהלך העבודות החלה דליפת גז מאחד מצינורות הנחושות שהיו מחוברים למערכת הגז, הגז הצטבר במהירות בחלל עד שהגיע לתחום נפיצות, בשלב זה ניצוץ גרם להתלקחות ופיצוץ.

פלר חסן –נחום, יו"ר סיעת ירושלמים התייחסה למקרה"אמנם הבטיחות קודמת לכל, אך לא יתכן שמשרד האנרגיה וחברת הגז ימרחו את התושבים, וישאירו אותם ללא גז במשך קרוב לחודשיים. גז הוא צורך בסיסי ביותר, וההתעלמות הבוטה מפניות התושבים פוגעת בהם ללא צורך. נראה שמצוקת התושבים לא מאוד מפריעה לכל הגורמים המעורבים, ושמציאת פתרון לא עומדת בראש מעייניהם.אני קוראת למשרד האנרגיה ולחברת הגז להפסיק להתעלם מהתושבים, לפתור את העניין ולספק גז למשפחות בהקדם האפשרי".

תגובות:

משרד האנרגיה: "אנו מצרים על מצוקת הדיירים כפי שבאה לידי ביטוי בכתבה. לאור האמור פעל המשרד באופן נמרץ והוציא לחברה המספקת את הגז הנחיות ברורות לגבי הפעולות המחייבות לצורך קבלת אישור מחודש להזרמת גז.

"עד כה לא התקבלו במשרד הוכחות כי פעולות קריטיות אלו בוצעו, ולפיכך לא ניתן עדיין לאשר את החזרת הגז למתחם. משרד האנרגיה ימשיך להגן על הציבור ולא יתפשר בנושא בטיחות ומפגעים העלולים לסכן את שלום הציבור".

תגובת גז-יגל: "כידוע, לפני מספר שבועות התרחש במקום אירוע גז שאינו קשור לגז יגל, ואשר התרחש ככל הידוע, עקב עבודות פרטיות שביצע אחד הדיירים בלא תיאום עם גז יגל, ואשר פגעו בתשתיות הגז.

"מיד לאחר שאירע האירוע, ובהתאם להנחיית משרד התשתיות נוטרלה מערכת הגז במקום. גז יגל קיבלה ממשרד התשתיות רשימה ארוכה של דרישות שהינן תנאי לחידוש אספקת הגז, ובכללן ביצוע בדיקות שונות ופעולות מורכבות לשיקום מערכת הגז שנפגעה, ואשר ביצוען כרוך בעבודה מול מעבדה מאשרת וגורמים נוספים שאינם בשליטת גז יגל.

"החברה מבינה היטב את מצוקת צרכני הגז, היא העמידה צוות נרחב האמון על ביצוע דרישות משרד התשתיות ועושה כל שביכולתה על מנת לקרב ככל הניתן את מועד חזרת פעולת הגז לפעילות. החברה משקיעה רבות בשיקום מערכת הגז, ופרט לשיקום המערכת המרכזית, היא עורכת בדיקה וטיפול פרטני לכל אחת מהדירות המחוברות למערכת הגז, לאחר תיאום עם כל אחד מהדיירים. "פעולות אלו כמובן דורשות מאמץ רב ולא מעט זמן לצורכי תיאום וביצוע. החברה מקווה שחידוש אספקת הגז יתאפשר בתוך מספר ימים בכפוף לקבלת אישור משרד התשתיות".