אחד הגנים ברחוב ליפשיץ. צילום: פלר חסן-נחום

העירייה לא שילמה את חשבון החשמל  - הילדים שיחקו בחצר: עובדי חברת החשמל הגיעו היום (ג') למתחם גני הילדים ברחוב ליפשיץ שבשכונת בקעה וניתקו את החשמל בגנים, כל זאת בעקבות חוב שצברה עיריית ירושלים לחברה. לאחר ארבע שעות החשמל חזר לגני הילדים. 

35 ילדים הפוקדים את גני ילדים נאלצו לקיים היום פעילות מחוץ לכותלי הגן לאחר שבגנים השתררה עלטה בעקבות ניתוק החשמל.

אחת הגננת שלחה הבוקר הודעה להורים: "צהריים טובים, במשך כשלוש שעות אין חשמל בגן. הנחתי את צוות הצהרון לנעול את השער ולבדוק מידי פעם אם יש הורים שמחכים".

"אבסורד שבעקבות חוב של העירייה הנפגעים הישירים הם הילדים שלנו", אמרה אחת האמהות בגן, אהובה למבור לחדשות מיינט, "הילדים כרגע נמצאים בחצר הגן, ניתוק החשמל מהווה גם סכנה בטיחותית מאחר שגלאי האש במקום מושבתים. שער הכניסה הראשי לגן פועל באמצעות מקור חשמל, בהיעדר מקור שכזה הוא נותר פרוץ".

אחת האמהות התקשרה למוקד העירייה על מנת לדווח על האירוע. "הנציגה צעקה עליה והפנתה אותנו לחברת החשמל", ציינה למבור.

אם נוספת טוענת כי אף אחד מהגורמים שאמונים על בטחון הילדים לא התרגש מהניתוק: "הילדים היו מאוד מבוהלים, כשאספנו אותם מהגן הם דיברו רק על זה".

פלר חסן-נחום, יו"ר סיעת 'ירושלמים' שהגיע לגן: "הורים התקשרו אלי אחרי שגילו שהחשמל בגן של הילדים שלהם נותק. מיד נסעתי למקום, וגיליתי שלושה גנים ללא חשמל, כשהילדים יושבים בחושך. יצרתי קשר עם לשכת ראש העירייה ודרשתי שיטפלו בעניין בדחיפות, והבטיחו לי שהבעיה תיפתר תוך כמה שעות. הסתבר שמדובר בטעות בירוקרטית, ועדיין, אני מצפה לאחריות גדולה יותר מצד הגורמים המקצועיים. אי אפשר להשאיר גני ילדים בלי חשמל".

יוער כי בית המשפט המחוזי בחיפה קבע לפני כשנתיים כי חשמל הינו מצרך בסיסי ואין לנתקו וקבע כי חברת חשמל לא תנתק באופן שרירותי חשמל לחייבים אלא תפעל  לגביית החוב בהליכי הוצאה לפועל.אם צעד זה לא יניב כל פירות תשלח חברת החשמל התראה נוספת לחייב ואז תעמוד לה זכות לנתק את החשמל.

העירייה: "התקלה טופלה והחשמל חזר. ובניגוד לנכתב בחצר הגן יש הצללה לטובת ילדי הגן".

חברת החשמל: "אספקת החשמל לגן הוחזרה מיד לאחר קבלת ההתחייבות לתשלום. לפני כחודשיים הובטח כי החוב יוסדר והחברה נמנעה מביצוע אכיפה. לצערנו, למרות שנמסרו התראות התשלום לא הוסדר עד כה והחוב נצבר.

"חברת החשמל נאלצה לאכוף גביית חובות בגן במקום לאחר מתן התראות ומאחר וחוב החשמל נצבר במקום תקופה ארוכה. גן הילדים חובר לקראת השעה 15:00 - לאחר קבלת התחייבות לתשלום.

"נציין כי, חברת החשמל מסרה הודעות לעניין החוב ואף נמנעה מביצוע אכיפה. בביקור האחרון לאכיפה במקום במרץ 2018 – הובטח כי החוב יוסדר – פעולה שלצערנו, לא בוצעה".