"מדובר בגזענות לכל דבר". אילוסטרציה: שאטרסטוק

ההתחרדות של נווה יעקב גבורת: במינהל הקהילתי החליטו לאחרונה להעיף מחוג ילד שבא ממשפחה דתית־לאומית. הסיבה: הוא לא חרדי. אימו זועמת: "אנחנו לא בני אדם?"

י', אימו של תלמיד כיתה ד' מנווה יעקב, ראתה לאחרונה פרסום של המינהל הקהילתי שבו נכתב על חוג חדש לילדי השכונה. המחיר הנמוך ותוכנית החוג נראו לה מתאימות והיא החליטה לרשום את בנה. "ראיתי חוג שנראה ממש מעשיר, שיתאים עבור הבן שלי", היא מספרת. "המחיר שלו, רק מאה שקל, נראה לי גם הוא אטרקטיבי. אז החלטתי להירשם יחד עם עוד כמה הורים מהקהילה הדתית־לאומית בשכונה". 

אולם יום אחרי ההרשמה קיבלה י' טלפון מפתיע מהמינהל. "התקשרה אלי נציגה ואמרה לי שהבן שלי לא יכול להתקבל לקורס", היא משחזרת. "לא ממש הבנתי איך זה ייתכן, כי כבר שילמתי, אז שאלתי אותה למה. ואז, בשיא הכנות, היא אמרה לי שמכיוון שהבן שלי דתי־לאומי והחוג הזה מיועד לילדים חרדים בלבד, הוא לא יכול להתקבל".

האם פנתה למינהל, שם הפנו אותה למשרד החינוך. "מבחינתי מדובר בגזענות לכל דבר", היא טוענת. "אין לי בעיה שהחרדים יעשו קורס פרטי לילדים שלהם. השאלה היא למה זה צריך להיות בשטח של המינהל הקהילתי ששייך לכל תושבי השכונה?" לדבריה, היא לא מתכוונת לוותר. "אני אפנה לכל גורם עד שיאשרו לכל ילדי השכונה להשתתף בחוג הזה. כולנו שווים", היא מתחייבת.

העירייה: "התוכנית המדוברת מופעלת על ידי החברה למתנ"סים הארצית עבור משרד החינוך ומיועדת לתלמידי החינוך הממלכתי־חרדי בלבד. זאת בדומה לתוכנית חוג לכל ילד המיועדת לתושבי הצפון ותוכנית חוג לכל ילד ('מפתחות') שמיועדת לילדים יוצאי אתיופיה. תוכניות כאלה מכוונות לאוכלוסיות ייעודיות וזוכות לסבסוד מדינה, כשרק אנשי הקבוצות הללו זכאים להשתתף בתוכנית לפי הוראות מדויקות של משרד החינוך".

החברה למתנ"סים: "התוכנית המדוברת מופעלת על ידי החברה למתנ"סים הארצית עבור משרד החינוך ומיועדת לתלמידי החינוך הממ"ח בלבד. זאת בדומה לתוכנית חוג לכל ילד המיועדת לתושבי הצפון ותוכנית חוג לכל ילד ("מפתחות") המיועדת לילדים יוצאי אתיופיה. תוכניות אלו מיועדות לאוכלוסיות ייעודיות וזוכות לסבסוד מדינה, כשרק אוכלוסיות אלו זכאיות להשתתף בתוכנית לפי הוראות מדויקות של משרד החינוך".