ההצפות בחודש שעבר ברחוב האומן. צילום: אהרון והב

בסוף חודש אפריל האחרון, אירעה סופת גשמים ובה שיטפונות שהורגשו בכל רחבי העיר. הלכתי לבדוק וניסיתי לפענח את ההצפות החוזרות ונישנות במורד הרחובות האומן וחרשי הברזל.

העובדות בשטח מראות על מערכת ניקוז כושלת עם תכנון ביצוע ותחזוקה לקויים ביותר, חלק מהקולטנים סתומים, חלקם לא נמצאים בנתיב זרימת המים עקב שיפועים לא נכונים של הכביש.

את התוצאה ראינו בגשם האחרון, שמתבררת כאופיינית לכל חורף, המערכת שם היא לא מנדטורית ודי חדשה. אם היתה מערכת קולטנים נכונה שיושבת על מערכת ניקוז אפקטיבית כל הנגר לא היה עילי כמו שראינו בגשם האחרון.

כפי שניתן לראות בסרטון הנוכחי שצילם אהרון והב בשיטפון האחרון הצומת עלה על גדותיו. התוצאה: הצפת חנויות - מחזה שכיח במקום.

כפי שניתן לראות בתמונה, חלק מהקולטנים סתומים במורד רחוב חרשי הברזל:

רחוב חרשי הברזל בתלפיות. צילום: שלמה יהושוע 

רחוב חרשי הברזל בתלפיות. צילום: שלמה יהושוע

כפי שניתן לראות בתמונות, הקולטנים ברחוב האומן גם הם בחלקם סתומים. במרכז הכביש חלקם גם סתומים ולכן המים לא זרמו אליהם.

רחוב האומן בתלפיות. צילום: שלמה יהושוע

רחוב האומן בתלפיות. צילום: שלמה יהושוע

רחוב האומן. צילום: שלמה יהושוע

רחוב האומן. צילום: שלמה יהושוע

חברת הגיחון מסרה בתגובה: "הגשמים שירדו בימים המדוברים הם מהמשמעותיים ביותר, שירדו מזה כעשור. מדובר בכמות משקעים עצומה שאינה מקובלת ויצרה נזקים למרות ההכנות שנעשו לקראת ירידת הגשמים. בנוסף יש לציין כי במהלך ירידת הגשמים לכלוך נוסף הצטבר מעל הקולטנים וסתם אותם.

"זה המקום להדגיש כי חברת הגיחון, שהינה קבלן משנה של העיריה לתחזוקת מערכת הניקוז, דואגת לנקות ולהכין את כל קולטני הניקוז כעניין שבשגרה במסגרת תכנית העבודה. ובמקומות הרגישים במערכת הניקוז העירונית, לפני כל אירוע של מזג אויר סוער. עם זאת חברת הגיחון רואה בראש סדר החשיבות את מתן השירות לתושבי ירושלים ומיד טפלה באירוע ההצפה. חברת הגיחון מצרה על חוסר הנוחות שנגרם".

הכותב הוא תושב ירושלים ומנהל קבוצת הפייסבוק "ירושלים בעיות פיתוח"