העבודות השבוע. ממשיכים למרות החלטת בית המשפט. צילום: יואב דודקביץ'

הניצחון הגדול של תושבי משכנות האומה: בדיון שהתקיים השבוע בבית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, קבע השופט פאול שטרק כי על העירייה להפסיק כל עבודה, חפירה או חציבה בחניון 'היכל המשפט' עד שתשלים את הגשת האישורים של גורמי השמירה על איכות הסביבה.

זה שבועות ארוכים שתושבי הפרויקט מנהלים מאבק משפטי מול העירייה נגד הקמת החניון ברחוב היכל המשפט, ויחד עם הורים לילדי גנים בשכונה הם נלחמים נגד הקמת חניון נוסף וסמוך בטענה כי אלו מסכנים את בריאותם, משבשים את שגרת יומם ופוגמים באיכות החיים שלהם.

השבוע התקיים דיון בנושא, במסגרת ערר שהגיש ועד תושבי השכונה, שטען כי חפירות חניון אגד ברחוב, המתבצעות בימים אלה כחלק מתוכנית 'הכניסה לעיר', החלו תוך חריגה של העירייה מסמכות וללא קבלת תסקיר השפעה על הסביבה ותיאום עם נציגי התושבים. העירייה מצידה טענה כי פעלה על פי חוק ואף לפנים משורת הדין כשלנגד עיניה טובת הציבור.

בית המשפט מתח ביקורת נוקבת על תחילת העבודה לפני שהוגשו אישורים או הנחיות הנוגעים לאיכות הסביבה ולמניעת מפגע סביבתי. השופט הוסיף ואמר כי לו אגד בעצמה היתה פועלת להקמת החניון, העירייה היתה מנסה למנוע את הקמתו לפני קבלת ההיתרים והאישורים המתאימים ואף לא היתה חוסכת מאגד כתב אישום.

השופט קבע כי לא ניתן להתחיל בבניית החניון כל עוד לא יושלמו כל ההליכים הקשורים בקבלת ההיתר מהגורם המוסמך לשמירה על איכות הסביבה. עם זאת הוא קבע כי לאחר הגשת התסקיר הסביבתי ועמידה של העירייה בדרישות ייתכן שהעירייה תוכל לשוב לפעול להקמת החניון.

לסיכום החלטתו הורה השופט על קבלה חלקית של הערר ואיסור ביצוע עבודות חפירה או חציבה או עבודות כלשהן באמצעות לי דמיה במגרש ברחוב היכל המשפט.

אולם למרות ההחלטה, בעירייה המשיכו השבוע בעבודות כרגיל, כך טוענים התושבים. בתגובה לכך פנה יו"ר המינהל הקהילתי 'לב העיר', ד"ר אופיר לנג, לנציגי המחלקה לאיכות הסביבה בעירייה ולראשי החברות 'עדן' ו'מוריה' בדרישה לכנס ישיבה דחופה למתן פתרונות בנושא.

העירייה: "בית המשפט אישר את הפיכת החניון לאזור תפעולי זמני לאוטובוסים. השופט ביקש לקבל בנוסף לכלל האישורים ולחוות הדעת הסביבתית שהוגשו את אישור המחלקה להגנת הסביבה בעירייה כדי לאשר את המשך העבודות. צוות הפרויקט עובד מול המחלקה להגנת הסביבה להשגת האישור בהקדם ואז העבודות תוכלנה לחזור לשגרה.

"פרויקט הכניסה לעיר הוא מהפרויקטים החשובים והגדולים בעשורים האחרונים בירושלים ובמדינת ישראל בכלל, וכזה שעתיד להפוך את הבירה למרכז העסקי, התרבותי והתחבורתי המוביל בארץ. עיריית ירושלים עומדת כל העת בקשר רציף עם התושבים ועושה את כל המאמצים לשמור על שגרת חייהם, וכמובן להגן על בריאותם.

"עיריית ירושלים לא הפרה ולא תפר אף צו בית משפט. מדובר בדיסאינפורמציה ובהטעיית העיתון. צילומי העבודות שהגיעו לידי מערכת מיינט ירושלים ועליהם מבסס העיתון את כתבתו, הינם צילומים שצולמו באתר הכרייה (אזור בו העבודות מותרות), ולא בשטח חניון היכל המשפט עליו הוציא השופט צו עצירת עבודות. על כן, לא ברור על מה האתר מבסס את הכתבה ואו על מה מתבססות טענות התושבים. עד למועד מתן התגובה לא הציגה מערכת העיתון תצלום אחד המצביע על עבודות בשטח האסור".