אוהל המחאה ואחד השלטים שהכינו אנשי המוסד החינוכי. צילום: באדיבות התושבים

קרבות החינוך החרדי ברמות: מצוקת כיתות הלימוד לילדי המגזר הביאה החודש לאירוע יוצא דופן, כשאנשי מוסד חינוך לא חוקי הפועל מתוך בית מגורים הקימו אוהל מחאה. הסיבה: הם טענו כי למרות שביקשו מהרשויות למצוא להם מבנה קבע, בפועל שום דבר לא נעשה. כעת הם דורשים לאפשר להם להשתמש בשטח בית ספר חילוני הנמצא בסמוך

המוסד החינוכי המדובר הוקם על ידי מספר הורים מהמגזר הספרדי שהתייאשו מהניסיונות להירשם למוסדות האשכנזים. בהתאם לכך הם החלו בתהליך ארוך במהלכו שכרו מספר דירות מגורים שהוסבו לכיתות ברחבי שכונת רמות ב'. עם השנים הרישום למוסד גדל באופן משמעותי מה שעורר מצד אחד את זעם התושבים, אך גם הביא להחלטה בקרב הנהלת המוסד לשקול מעבר למבני קבע

בהתאם לכך פנו מספר גורמים במגזר החרדי אל סגן ראש העירייה צביקה כהן (ש"ס) כדי שיפעל להשיג מבנה קבע למוסד החינוכי. "אנחנו נמצאים בין הפטיש לסדן", אמר השבוע גורם בהנהלה. "מצד אחד המאבק של השכנים מולנו הגיע לבית משפט ואף הוצא נגדנו צו האוסר על פעילות בחלק מהדירות. מצד שני, הביקוש לרישום גדל משנה לשנה. לדעתנו עיריית ירושלים מחויבת לפתור את כל הבלגן הזה".

אחד הפתרונות שמציעים במוסד החינוכי הוא העברת מבני חינוך מהמגזר הכללי לטובת המגזר החרדי. "יש מספר בתי ספר של המגזר הכללי שמספר התלמידים בהם כלל לא מגיע ליעד", אומרים שם. "בגלל שראש העירייה ניר ברקת חושש מה'עליהום' שעלול להיות נגדו מצד התושבים החילונים בשכונה אנחנו, המגזר חרדי־ספרדי, משלמים את המחיר".

בשבוע שעבר החליטו במוסד החינוכי לעשות מעשה והקימו אוהל מחאה בצמוד לבית הספר לילדים מחוננים 'אופק' שבשכונה, במקביל לדיון שהתקיים בעירייה בנוגע לבקשת שימוש חורג בדירות המגורים וההתנגדויות שעלו מצד השכנים.

בשלב זה פעילות המוסד החינוכי ממשיכה להתקיים בדירות מגורים, בניגוד להסכמה מול השכנים ולטענת גורמים בעירייה הפתרון המוצע להנהלת המוסד הוא הקצאה רחבת היקף למגזר החרדי בשכונה, שעתידה להתממש רק בעוד 3-4 שנים.

העירייה: "אנו עושים מאמצים רבים למציאת חלופות ופתרונות מתאימים וראויים לשביעות רצונם של כלל התושבים, כאלו אשר יאפשרו תנאי למידה נאותים ומתאימים לתלמידים".