כאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, נפגש לאחרונה עם חברי ועד מורדות עין כרם בנושא העברת המכללות הצבאיות לשכונתם, כך נודע למיינט ירושלים. בשיחתם הודיע להם, כך טוענים התושבי, כי תיבחן אפשרות להקים ועדה ציבורית שתבחן מחדש התוכנית להעברתו של הקמפוס.

עוד הודיע להם בשיחה, לטענת התושבים, כי תחלופות שעלו בעבר יעלו מחדש לדיון. כמו כן, דהן הביע גם את מחויבותו העמוקה למען התושבים. "אנחנו מודים לסגן השר שנפגש עימנו ושמע את המצוקות והחששות שלנו מהתוכניות, לא נתפשר לגבי דרישותינו", כך נמסר מהוועד.

ועד שכונת עין כרם מביע קול מחאה רמה נגד העברת מכללות צה"ל לקרבת השכונה בטענה כי מדובר בשטח עירוני המאוכלס בתושבים ואשר אין לשנות את הייעוד שלו. התוכנית להעביר את מכללות צה"ל לשכונת עין כרם קודמה על ידי משרד הבטחון ,עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים

יאמר כי בין יתר טענות תושבי שכונת עין כרם, הם מעלים את הצורך להותיר על כנה את תוכנית התב"ע של השכונה אשר קיימת משנת 2002 ומיועדת לתכנון מבנה ציבור שישרת את התושבים. הבניה תפגע בנכס נוף שטח ציבורי, בתרבות ומורשת לאומיים תוך הפקעת שטח ציבורי אקולוגי לטובת פעילות צבאית אשר מעולם לא היתה שם בתכנון.

גם התשתיות התחבורתיות לא יעמדו בעומסי תנועה כבדים כאשר מדי יום יגיעו לאזור אלפי קצינים להם מתוכן חניון ענק בין 400 מקומות חניה, דבר שיוביל לקריסה תחבורתית היות שהשטח גובל בבית החולים הדסה עין כרם שאליו מגיעים מידי יום אלפי מבקרים.

עו"ד יוסי חביליו, שמלווה את תושבי עין כרם ומועמד לראשות העירייה, מסר לחדשות מיינט: "מיקום מכללות צה"ל במורדות עין כרם אינו מתאים. הכבישים באזור צרים אין חניה והדבר יביא לפגיעה קשה בכפר עין כרם שהוא נכס תיירותי והיסטורי ברמה בינלאומית".

עו"ד חביליו הוסיף: "מנגד יש שני מקומות מתאימים הרבה יותר שאף רוצים את המכללות בקמפוס האוניברסיטה בגבעת רם או בהר הצופים. התושבים בגבעה הצרפתית מעוניינים מאוד בהקמת המכללות בהר הצופים, מעניין מדוע העירייה מתעקשת להקים המכללות דווקא במקומות הלא מתאימים קודם ביער ירושלים, ועכשיו במורדות עין כרם. כשאבחר לראשות העיר אדאג מיידית להעברת הפרויקט לגבעת רם או להר הצופים".

בחודשים האחרונים פעלה ח"כ רחל עזריה, יו"ר ועדת הרפורמות, עם ועד הפעולה של עין כרם במטרה למצוא חלופה במסגרת שיתוף פעולה עם האוניברסיטה העברית. לאחר פגישה שערכה עם בכירים באוניברסיטה, התקיים סיור שבמהלכו הוצגו חלופות לנציג משרד הביטחון, ובראשן חלקה באזור לרנר בהר הצופים. הנושא אף עלה בכנסת, במסגרת דיון שערכה ח"כ עזריה בוועדת הרפורמות.

ח״כ עזריה: "מעבר המכללות הצבאיות לירושלים היא מהלך מבורך. במקום להשתמש בשטח פתוח, המיועד לבתי ספר וקופות חולים לשכונות שעתידות להכפיל את עצמן. הצעתי להעביר את המכללות לאזור הגבעה הצרפתית. מהלך כזה יועיל לכולם - יגביר את הביטחון של תושבי הגבעה, וימנע פגיעה בדרום מערב העיר".

כזכור, תושבי עין כרם פתחו במאבק בספטמבר 2017 ואיימו לפוצץ את הטקס הצבאי שנערך כמה ימים לאחר מכן. במכתב ששלחו אז לעירייה טענו אנשי מטה המאבק והמינהל הקהילתי בשכונה הציורית כי הם כלל לא שותפו בתכנית החדשה.

מספר ימים לאחר מכן הפגינו עשרות תושבים נגד התוכנית במהלך טקס הנחת אבן הפינה במקום. "זה ייצור פקקים ויהרוס מקום יפהפה עם מורשת", מסר יו"ר מטה המאבק. 

תגובת משרד הביטחון: "ההחלטה על העברת מכללות צה"ל לירושלים התקבלה ע"י ממשלת ישראל כחלק מהמהלכים לחיזוק העיר ירושלים ולאפשר בניה של אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש. ההחלטה צפויה לחזק את העיר ולהביא לעיר את אחד מהמוסדות המרכזיים של צה״ל.

"תכנון המכללות נעשה בשיתוף מלא עם העירייה ולשכת התכנון המחוזית, באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים (הרל״י). בתכנון הקמפוס ניתן משקל רב לשמירה על ערכי הטבע והנוף באזור. אנו פועלים בהתאם להנחיות מוסדות התכנון, באופן שישתלב בטופוגרפיה ובנוף, תוך שמירה על ממלכתיות וענווה בהתאם לרוח צהל".