בית הכנסת 'בני הרמה'. צילום: עמית שאבי

הסיפור מאחורי אחד מבתי הכנסת המפורסמים של רמות נחשף: תרומה של חצי מיליון שקל גרמה לקרע בקהילת 'בני הרמה' בשכונה, עד כדי כך שהסכום הנכבד הוחזר לקרן הפילנתרופית שהסכימה להעניקו. 

תחילתה של הפרשייה, שמטלטלת את קהילת 'בני הרמה' בשכונת רמות ג', נעוצה בהצעת תרומה מצד גוף פילנתרופי בשם קרן פיצ'וטו, שמסייעת לבתי כנסת שבנייתם נמצאת בשלב מתקדם או קרובה לסיום והם זקוקים לסכום כסף נוסף כדי להביט את המיזם לידי גמר.

החגיגה והסערה 

לפני כשנה הקהילה, שמונה יותר ממאה מתפללים, חגגה בטקס בהשתתפות 600 איש את האירוע של חנוכת המבנה שהוקצה למגזר הדתי־לאומי בשכונה. בנייתו, אגב, ארכה שנים רבות, בעזרת תרומות של חברי הקהילה במטרה להגיע למבנה מסודר.

בית הכנסת 'בני הרמה'. צילום: עמית שאבי

מאז החנוכה נעשו מאמצים מצד קהילת 'בני הרמה' להגיע לסיום שיפוצו הסופי של כל מתחם בית הכנסת ולגייס תורמים שיסייעו בכך. אחד הגופים היותר מוכרים בתחום זה הוא קרן פיצ'וטו, של המיליארדר היהודי הברזילאי שלמה אדולפו פיצ'וטו. איל ההון החליט להקים את הקרן בעקבות הירצחו של בנו בברזיל בידי כנופיה. מאז הספיק לסייע לעשרות קהילות ברחבי הארץ שנקלעו לבור כלכלי ונאלצו להפסיק את בניית בית התפילה שלהן. הכללים לקבלת התרומה מצד הקרן די ברורים: הראשון הוא שמבנה בית הכנסת כבר פעיל חלקית או שכבר הסתיים לפחות חצי מבנייתו, והשני הוא שהמקום ייקרא 'זכור לאברהם', על שם בנו של הנדבן היהודי.

אלא שעם התקדמות המגעים בין הקרן לקהילה התגלעו חילוקי דעות בקרב החברים. חלקם התנגדו לשיתוף הפעולה עם הקרן בתמורה להחלפת שם מבנה בית הכנסת, בתואנה שהדבר יפגע במתפללים שתרמו מכיסם. מנגד אחרים תמכו בשיתוף הפעולה עם הקרן וטענו שדרישתה אינה פוגעת במתפללים מאחר ששמו הנוכחי של בית הכנסת הוא 'בית הרמה' בלבד,

במקביל, סכום השיפוץ לסיום המבנה, בסך כחצי מיליון שקל, הועבר לחשבון הבנק של העמותה שמפעילה את בית הכנסת, אך הוחזר באופן מפתיע לנציגי הקרן לאחר שלא הושגה פשרה בין בני הקהילה. בעקבות הפרשייה והסערה סביב ביטול שיתוף הפעולה עם הקרן הפילנתרופית התפטרו כמה מנציגי העמותה שמנהלת את המבנה והוחלפו בידי חברי קהילה אחרים.

מטעמם של נציגי קרן פיצ'וטו לא הגיבו בנושא. עם זאת גורם המעורב בפרטי הפרשה טוען: "אני יודע שבהנהלת הקרן מאוד הופתעו לקבל את הכסף בחזרה. זה מקרה ממש נדיר שדווקא מעיד כמה כסף אינו הכול בחיים".

בוועד עמותת 'בני הרמה' סירבו להתייחס לכתבה.

 

חנוכת בית הכנסת. אירוע שמשך קהל רב | צילום: המינהל הקהילתי רמות