העלייה מעוזי נרקיס לפסגת זאב מערב. צילום: אדווה חולי

קבוצות ווטסאפ של עשרות תושבים, חלוקת פליירים וניסוח התנגדויות. תושבים בפסגת זאב התאגדו בשבועות האחרונים במטרה למנוע בניית מגדלים בשכונה הצפונית. "אנחנו לא החצר האחורית של ירושלים", הם אומרים.

פסגת זאב היא בין השכונות ביותר בירושלים ולפי נתוני העירייה חיים בה למעלה מ־42 אלף תושבים. מאות מהם התאגדו בשבועות האחרונים בכמה קבוצות נפרדות, שמחולקות בהתאם לרחובות המגורים שלהם. המטרה המשותפת: לעצור תוכניות של בנייה לגובה ליד בתיהם.

"לאחרונה התבשרנו על החלטה ממשלתית לבנות דיור מוגן על צלע ההר הסמוך לרחוב שלנו", סיפרה השבוע סימה עובדיה, תושבת רחוב דוד ניב. "אנחנו מדברים על רחוב צר מאוד ששתי מכוניות לא יכולות לעבור בו במקביל, ועל אחת כמה וכמה לא משאיות לאתרי בנייה", היא אומרת. לדבריה, כבר כעת תושבי דוד ניב והרחובות הסמוכים, צבי לבנון וליכטמן, סובלים ממצוקת חניה גדולה ומרעש, והתוכנית החדשה רק תחמיר את המצב.

ההתנגדות אינה מסתכמת רק באי־הנוחות הזמנית שתתלווה לתקופת העבודות, אלא נוגעת גם למהות הבנייה - דיור מוגן לקשישים בהיקף של 250 יחידות דיור. "התחושה הכללית שלנו, תושבי פסגת זאב, היא שהשכונה נתפסת כחצר האחורית של ירושלים. אנחנו לא מזבלה שאפשר לזרוק אליה את כל מה שאין לו דורש", אומרת עובדיה. "למה לא למלא את השכונה בסטודנטים, באווירה של התחדשות? יש כאן מספיק דיור מוגן ואוכלוסיה מבוגרת".

מחאת המגדלים

בית האבות המתוכנן אינו המבנה העתידי היחיד בפסגת זאב שמעורר את התנגדות התושבים. על שדרות משה דיין צפויים להיבנות ארבעה מגדלים של 18 קומות ואילו ברחוב ראובן ארזי עתידים לצוץ שני מגדלים של יותר מעשרים קומות בכל אחד. גם באזורים האלה התושבים התאגדו והביעו חשש מפני פגיעה משמעותית באיכות החיים. לדבריהם, הקמת מגדלים תשפיע על משטר הרוחות באזור ותחסום להם את השמש חלק משמעותי משעות היום. בנוסף הם מזהירים שהיא תגביר את מצוקת החניה באזור.

מי שמסייע לתושבים במאבקם נגד הבנייה הוא הפעיל והיזם החברתי אבי שלום, שעמד בעבר בראש המינהל הקהילתי השכונתי. שלום מרכז קבוצות ווטסאפ של עשרות משתתפים, המחולקות לפי רחובות. השבוע הוא חילק לתיבות הדואר של הדיירים עלונים שבהם קרא להם להצטרף למאבק.

"לפני שמתכננים בניינים ומגדלים צריך לתכנן תשתיות", אמר השבוע שלום. "התוכניות מתבססות על תשתיות קיימות. על הכבישים והחניות שיש עכשיו, וזה לא מתקבל על הדעת. אם איכות חיינו וחיי ילדינו חשובה לנו, אסור לנו לשתוק ולתת לזה לקרות".